Kwiaty na grób: jakie jest ich znaczenie?

Kwiaty na grób pełnią funkcję dekoracyjną. Są częścią cmentarnego pejzażu i piękną ozdobą dla nagrobków, To jednak niejedyna rola, jaką pełnią. Znaczenie kwiatów na cmentarz jest o wiele szersze. Ich symbolika odnosi się do: 

  • wspomnienia i upamiętnienia zmarłych, 
  • oddania szacunku bliskim, którzy odeszli, 
  • okazania miłości i oddania dla ważnych osób, których nie ma już na tym świecie, 
  • stworzenia podniosłej atmosfery, 
  • skłonienia do refleksji na tematy związane z nieuchronnością śmierci. 

Jakie kwiaty na grób? Zobacz, co oznacza każdy gatunek

Kwiaty mają bogatą symbolikę, a każdy gatunek oznacza coś zupełnie innego. Te przepiękne dekoracje ułożone na grobach bliskich zmarłych wyrażają miłość, oddanie, przyjaźń, szacunek, tęsknotę, żal oraz wdzięczność. W zależności od tego, jakie uczucia chcesz przekazać, wybierz jeden z wymienionych gatunków:

Chryzantemy na grobie

To jedna z najbardziej uniwersalnych opcji. Piękne, intensywne kolory tych kwiatów stanowią uzupełnienie jesiennego pejzażu. Czerwone lub złote chryzantemy będą stanowiły wyrazisty kontrast do grafitowej bądź jasnoszarej płyty nagrobnej. Możesz stworzyć z nich piękne wiązanki lub zdecydować się na klasyczne kwiaty na cmentarz w donicy. W każdej z wersji będą symbolem upamiętniającym twoje oddanie i tęsknotę za zmarłym rodzicem, małżonkiem lub przyjacielem. 

Zobacz także: 

Kompozycje z hortensji na cmentarz

Hortensje to przepiękne kwiaty o kulistym kształcie, które występują w wielu różnorodnych kolorach. Bukiet z hortensji na cmentarz będzie wyrazem głębokich uczuć bądź złamanego serca. Symbolizuje wdzięczność, pamięć oraz oddanie. Ozdabiając grób tymi kwiatami, przekażesz, że osoba, która odeszła była ci bardzo bliska. 

Kompozycje z kalii na cmentarz 

Stroik na cmentarz z kalii jest odpowiednim wyborem, jeśli wybierasz się na grób bliskiego przyjaciela lub kogoś, kto zmarł przedwcześnie. Są to delikatne rośliny, które przypominają kształtem małe dzwoneczki. Kładąc je na grobie, wyrażasz swój żal, wielki smutek i tęsknotę za osobą, która odeszła. Bukiet z kalii na cmentarz to także sposób na to, aby nadać wydarzeniu podniosłego tonu. 

Zobacz także:

Bukiet z lilii na cmentarz

Lilie jako kwiaty na grób są znane od bardzo dawna. Mają intensywny zapach i oryginalny dzwonkowaty wygląd. Oznaczają niewinność i młodość. Z tego względu są częstą dekoracją grobów, w których pochowane są dzieci. Delikatne kompozycje z lilii bardzo często można spotkać również w miejscu pochówku osób, które zginęły nieoczekiwanie i w młodym wieku. Wyrażają smutek, żal, tęsknotę za kimś, kto odszedł zbyt wcześnie. Często wybierane są jako ozdoba na grobach przyjaciół i bliskich znajomych. 

Zobacz także: 

Stroiki z róż na cmentarz

Róże nadają uroczysty i elegancki ton. Są to kwiaty niezwykle uniwersalne, które sprawdzą się na każdą uroczystość. Biała czy czerwona róża na pogrzebie nikogo nie dziwi. Oba kolory są adekwatne i mogą stanowić główny element stoików i wiązanek cmentarnych. Róże w tym ujęciu oznaczają szacunek dla zmarłych. Kompozycja z róż na cmentarz może być także symbolicznym wyrazem niegasnącej miłości, oddania i przywiązania do kogoś, kto już nie żyje. 

Gerbery na cmentarz 

To kwiaty, które odznaczają się trwałością i klasycznym wyglądem. Występują również w wielu intensywnych kolorach. Z tego względu bardzo często stanowią element bukietów i wiązanek cmentarnych. Ich znaczenie jest dosyć szerokie, a w kontekście zmarłych są wyrazem szczerości uczuć oraz wielkiego szacunku. Mogą też wskazywać na nadzieję i wiarę w to, że bliska sercu osoba przebywa teraz w nowym, lepszym miejscu. 

Stroiki na cmentarz ze storczykiem 

Storczyki to mniej popularny wybór, jednak warto wziąć je pod uwagę. W szczególności wówczas, gdy chcesz wyrazić swoje oddanie dla zmarłej osoby i przekazać za pomocą kwiatów to, ile dla ciebie znaczyła i jak wiele wniosła do twojego życia. Jeśli osoba, która odeszła, była dla ciebie autorytetem, zastanów się nad ozdobieniem jej grobu wiązanką ze storczyków. 

Mieczyki jako dekoracja na grób 

Kompozycje z mieczyków na cmentarz wyglądają imponująco i właśnie takie odczucia mają odzwierciedlać. Są bardzo szykowne i eleganckie. Dlatego pojawiają się na grobach osób niebanalnych, które swoim życiem dawały wzór do naśladowania. To adekwatny wybór, jeśli bardzo ceniłaś osobę, która odeszła i darzyłaś ją poważaniem. 

Zobacz także: 

Jaki kolor kwiatów na grób sprawdzi się najlepiej?

Nie tylko gatunki kwiatów mają wielkie znaczenie przy wyborze dekoracji na cmentarz. Sam kolor florystycznych kompozycji również może oddawać uczucia i określać to, kim była dla ciebie nieżyjąca już osoba. 

Poznaj znaczenie kolorów kwiatów na cmentarz:

  • Biały – czystość, niewinność, szczerość, młodość, skromność, wrażliwość. 
  • Czerwony – miłość, tęsknota, oddanie, wierność.
  • Niebieski – spokój, łagodność, pamięć, troskę, opieka. 
  • Fioletowy – szacunek, godność, powaga, oddanie, szczerość, przyzwoitość, smutek, żal, tęsknota. 
  • Różowy – przyjaźń, miłość romantyczna, delikatność, przywiązanie. 
  • Żółty – optymizm, spełnienie, ciepło, sympatia. 
  • Pomarańczowy – wiara, nadzieja na nowy początek. 

Sztuczne kwiaty na cmentarz: tak czy nie?

Sztuczne kwiaty na grób są często wybieraną opcją przede wszystkim ze względów praktycznych. Szczególnie w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek potrafią spełnić swoją funkcję, ponieważ są bardziej odporne na działanie niskich temperatur niż kompozycje z kwiatów świeżych. 

Wiązanki na grób ze sztucznych kwiatów są więc trwalsze, a swoim wyglądem świetnie imitują żywe kwiaty na grób. Jest to jednak wybór mniej ekologiczny, ponieważ taki stroik ulega rozkładowi znacznie dłużej, niż kompozycje z ciętych kwiatów.

Ponadto to wiązanki, bukiety i kompozycje z żywych kwiatów najlepiej oddają poniosły charakter chwili i są wyrazem wielkiego szacunku i pamięci dla nieżyjących już osób. 

Jakie są najlepsze kwiaty na cmentarz w doniczkach?

Jeżeli poszukujesz czegoś, co sprawdzi się na dłuższy okres czasu, możesz sięgnąć po kwiaty na grób w doniczce. Chryzantemy to najbardziej uniwersalny wybór. Jeśli jednak nie spełniają twoich estetycznych kryteriów, możesz sięgnąć po wrzosy, mrozy (inna nazwa to starzec popielny) lub ozdobną kapustę. Wiele osób zastanawia się, czy lawenda nadaje się na cmentarz? Można wybrać ją na nagrobną ozdobę, podobnie jak szałwię

Bukiet na cmentarz: jaka ilość kwiatów powinna się w nim znaleźć?

Stroiki na grób z żywych kwiatów oraz bukiety prezentują się szykownie i stanowią wyraz pamięci o zmarłym. Bardzo ważna jest ich ilość. Jeśli przeznaczeniem jest cmentarz, kwiatów powinna być parzysta liczba. Jest to dawna tradycja, która nadal jest kontynuowana. W ten sposób podkreśla się powagę sytuacji oraz wyraża żal i tęsknotę za osobą, która odeszła. Parzysta liczba ma oznaczać coś, co jest dokończone, kompletne i sparowane. Jest to symboliczne odniesienie do ludzkiego życia, które dobiegło końca. 

Co oznacza czerwona róża na pogrzebie? 

Czerwona róża podkreśla relację, jaka łączyła ciebie i zmarłą osobę. Najczęściej taki kolor wybierany jest, aby uczcić pamięć zmarłego małżonka lub partnera. Pojedyncza czerwona róża symbolizuje wielką i bezwarunkową miłość i oddanie. Jest też symbolem tęsknoty, odwagi i wierności. 

Z tematyką śmierci i przemijania jest związanych bardzo wiele przesądów. Niektóre z nich nadal funkcjonują w ogólnej świadomości. Zapoznaj się z tymi, które nawiązują do listopadowego święta umarłych oraz ceremonii pogrzebowych: