Kwasy w kosmetologii znane są już od dawna. Zabiegi z ich udziałem mają właściwości złuszczające i rozjaśniające. Złuszczanie naskórka stymuluje go do odnowy, dzięki czemu na wiosnę możemy cieszyć się piękną i promienną cerą.
Obecnie kosmetyki, które w składzie mają niskie stężenie kwasów są już powszechnie dostępne. Jak je stosować i o czym pamiętać?

Kwasy są idealne dla osób które chcą odświeżyć swoją cerę. Ich działanie świetnie poprawia kolor, usuwa przebarwienia po słoneczne czy potrądzikowe, a także spłyca pierwsze zmarszczki i pogłębia nawilżenie.

Jaki kwas wybrać?

To zależy od problemu twojej skóry. Kwas salicylowy jest skuteczny dla cery trądzikowej, kwas mlekowy zmniejsza widocznie zaskórniki, migdałowy skutecznie walczy z przebarwieniami, a glikolowy wygładza i spłyca zmarszczki i małe blizny.

Kwasy dzielimy na:

  • AHA ( kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy i kwasy owocowe) – można je stosować przez około 4 miesiące. Po tym czasie skóra się już do nich przyzwyczaja. Nie są polecane przy cerze naczynkowej. Dostępne w tonikach i serach z ich dodatkiem.
  • BHA – ( z tej grupy kwasów w kosmetyce stosuje się kwas salicylowy) – ma właściwości przeciwzaskórnikowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Jest łagodniejszy od kwasów AHA. Po jego użyciu skóra rzadko się łuszczy i czerwieni. Dobry do cer trądzikowych oraz przetłuszczających się. Kwas salicylowy może uczulać!
  • Kwasy PHA oraz dikarboksylowe


W kosmetykach dostępnych w drogeriach najczęściej znajdziemy kwasy AHA i BHA. Można je używać pod postaciami toniku, którym przemywamy twarz na noc co 2-3 dni. Pamiętaj że stosując kwasy twoja cera jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne i aby nie dopuścić do przebarwień zawsze używaj kremów z filtrem!

Na początku stosowania kuracji z kwasami stan naszej cery często znacznie się pogarsza, a później zaczyna nieestetycznie łuszczyć. Trzeba to jednak przetrwać, bo tylko dzięki temu zyskamy piękną cerę. W trakcie kuracji kwasami np. kilka minut po przemyciu skóry tonikiem nakładaj mocno nawilżający krem, bo skóra jest wyjątkowo przesuszona.