Kwas laktobionowy: właściwości

Kwas laktobionowy jest pozyskiwany w wyniku utleniania naturalnie występującej laktozy. Należy do grupy kwasów PHA (polihydroksykwasów), które działają podobnie jak alfahydroksykwasy, jednak ze względu na swoją budowę są o wiele delikatniejsze. Mają większe cząsteczki niż substancje z grupy AHA i BHA, przez co wolniej penetrują skórę, nie powodując podrażnień, świądu ani zaczerwienienia. Z tego względu kwas laktobionowy jest bardzo często stosowany w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej, suchej i trądzikowej. Oprócz tego, wykazuje on działania łagodzące i przeciwzapalne, może być więc stosowany nawet na skórze w stanie zapalnym – a więc z objawami trądziku różowatego i zwykłego, łojotokowego zapalenia skóry czy AZS (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Ostatnie badania nad tą substancją potwierdzają również jej skuteczność w redukowaniu tzw. pajączków (czyli teleangiektazji).

Kwas laktobionowy: działanie

Kwas laktobionowy delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka, a regularnie stosowany wygładza skórę i przywraca jej blask. Podobnie jak pozostałe hydroksykwasy, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, skutecznie ujędrniając skórę i zwiększając jej elastyczność. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym, zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników i neutralizuje wyrządzone przez nie szkody. Oprócz tego, kwas laktobionowy wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku, działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Działa też regeneracyjnie i przeciwstarzeniowo: przyspiesza proces gojenia skóry i redukuje widoczność zmarszczek powierzchniowych. Jest też świetnym sposobem na rozszerzone naczynia i rumień: zmniejsza stan zapalny i skłonność do czerwienienia się, a także widoczność teleangiektazji.

Dla kogo jest kwas laktobionowy?

Kwas laktobionowy dotychczas był stosowany głównie w zapobieganiu starzenia, pielęgnacji skóry zniszczonej słońcem i po zabiegach z użyciem lasera lub innych kwasów. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się go jako wsparcie w leczeniu stanów zapalnych skóry, m.in. wyprysków, trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry czy trądziku zwykłego. Ze względu na swoje delikatne działanie może być też stosowany w przypadku skóry wrażliwej lub zmienionej chorobowo (np. z egzemą). Co istotne, w większości przypadków nie ma przeciwwskazań do stosowania kwasu laktobionowego równolegle z terapią retinoidami lub strydami. Peeling enzymatyczny lub inne preparaty z kwasem laktobionowym mogą nawet łagodzić szkodliwe skutki uboczne stosowania tych substancji.

Peeling z kwasem laktobionowym

Kwas laktobionowy może być stosowany w codziennej pielęgnacji, jak również w ramach profesjonalnych zabiegów gabinetowych. Peeling chemiczny z kwasem laktobionowym nie ma właściwości fotouczulających ani uwrażliwiających skórę na słońce, jest więc zabiegiem całorocznym. Jest odpowiedni dla skór wrażliwych, naczyniowych i z tendencją do czerwienienia się, a także dla osób zmagających się z zapalnymi chorobami skóry. Peeling nie powoduje podrażnienia ani zaczerwienienia, a złuszczanie naskórka odbywa się w delikatny, niemalże niezauważalny sposób. Skóra po zabiegu jest wyciszona i nawilżona.