Kwas azelainowy – działanie

Kwas azelainowy nie należy do żadnej z trzech głównych grup kwasów (AHA, BHA, PHA), ale dzięki swojej skuteczności i wszechstronnemu zastosowaniu w niczym im nie ustępuje. To naturalny związek dikarboksylowy, który można znaleźć m.in. w ziarnach zbóż, zaś w organizmie jest elementem strukturalnym fosfolipidów błon komórkowych. Kwas azelainowy, podobnie jak inne kwasy, ma działanie keratolityczne (rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka) i komedolityczne (przeciwzaskrónikowe). Oprócz tego, hamuje rozwój bakterii i odpowiedzialnych za powstawanie trądziku i działanie wolnych rodników, które zaogniają stany zapalne. Biorąc pod uwagę te właściwości, kwas azelainowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z tłustą, zanieczyszczoną cerą, trądzikiem i zaskórnikami. Może być też bezpiecznie stosowany przy cerze naczynkowej oraz trądziku różowatym, który często występuje w duecie z wągrami i rozszerzonymi porami. Na tym jednak nie koniec zalet. Kwas azelainowy świetnie radzi sobie także z zaburzeniami pigmentacji. 

Kwas azelainowy na przebarwienia

Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych substancji wybielających. Hamuje proces syntezy DNA w melanocytach (komórkach barwnikowych) i ogranicza produkcję nowej melaniny (jest inhibitorem tyrozynazy, która odgrywa ważną rolę w tym procesie). Dzięki temu kwas azelainowy nie tylko rozjaśnia istniejące przebarwienia na twarzy, ale również blokuje powstawanie nowych. Regularnie stosowany poradzi sobie z plamami soczewicowatymi i ostudą oraz usuwaniem przebarwień po trądziku sterydowym, młodzieńczym, kosmetycznym i powstałym na skutek leków, a także po oparzeniach czy opryszczce. Najlepsze efekty osiągniemy stosując wysokie stężenia kwasu (15-20%). 

Kwas azelainowy – zalety

Kwas azelainowy ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć zarówno w kosmetykach do codziennej pielęgnacji, jak i w bardziej skoncentrowanych formułach, używanych podczas profesjonalnych peelingów. Nadaje się niemal do wszystkich rodzajów cery, ze szczególnym naciskiem na cerę trądzikową i przetłuszczającą się, ale jest też bezpieczny dla cer wrażliwych. Dlaczego warto po niego sięgnąć?

  • Kwas azelainowy delikatnie złuszcza naskórek usuwając jednocześnie nagromadzone w porach zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
  • Przeciwdziała zmianom trądzikowym – redukuje stan zapalny i hamuje działanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
  • Wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia na twarzy - działa jako inhibitor tyrozynazy - enzymu, który odpowiada za produkcję melaniny. Kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia powstałe po trądziku i w wyniku melasmy.
  • Łagodzi objawy trądziku różowatego – kwas azelainowy redukuje stan zapalny i odblokowuje pory, których problem często towarzyszy zmianom trądzikowym. Jest też stosunkowo łagodny dla reaktywnej cery.
  • Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży – zdaniem dermatologów, kwas azelainowy jest jednym z niewielu sposobów na trądzik i przebarwienia, który może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży. 
  • Nie zawiera glutenu – niech nie zmyli was jego pochodzenie. Choć pozyskuje się go ze zbóż, nie ma obawy, że gluten przedostanie się do organizmu wywołując reakcje alergiczne.

Kwas azelainowy czy salicylowy?

Kwas azaleinowy i salicylowy mają bardzo podobne działanie, obydwa są też skuteczne w walce z trądzikiem, zapchanymi porami i zaskórnikami. Kwas salicylowy jest zaliczany do grupy beta-hydroksykwasów, które mają łagodniejsze działanie niż kwasy AHA i również wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, kluczowe w walce z trądzikiem. Nie radzi sobie jednak tak dobrze z problemem przebarwień. Oprócz tego, kwas azelainowy może być stosowany także w przypadku cery naczynkowej, trądzika różowatego i w zabiegach dla skóry atopowej. 

Jak stosować kwas azelainowy?

Z preparatami na receptę sprawa jest prosta, bo częstotliwość ich stosowania określa dermatolog. Kwas azelainowy można jednak znaleźć również w kosmetykach do codziennej pielęgnacji: kremach, tonikach, żelach i piankach oczyszczających. Większość z nich możesz używać codziennie, jeśli jednak masz bardzo wrażliwą skórę - lepiej stosować kwas azelainowy co drugi dzień lub kilka razy w tygodniu. Po bardziej skoncentrowane formuły (peelingi, aktywatory kwasu) sięgamy nie częściej niż raz w tygodniu. Kwas azelainowy nie ma właściwości fotouczulających, więc może być stosowany przez cały rok. Jeśli używamy go na co dzień, nie zapominajmy jednak o stosowaniu rano filtrów UV (minimum SPF30). Dobra wiadomość jest też taka, że w niewielkich stężeniach można go bezpiecznie łączyć z większością składników aktywnych, w tym również z retinolem, kwasami AHA i BHA. A skoro mowa o tych ostatnich, nakładamy je w pierwszej kolejności - dzięki temu zwiększamy penetrację kwasu azelainowego wgłąb skóry.

Peeling kwasem azelainowym

Jeśli zależy ci na szybszym i bardziej widocznym efekcie, warto wybrać się na profesjonalny peeling kwasem azelainowym. Już po jednorazowym zastosowaniu widać wyraźną poprawę: skóra jest oczyszczona i odświeżona, a zaskórniki i niedoskonałości stają się mniej widoczne. Jeśli zmagasz się z poważniejszymi problemami (np. z trądzikiem), dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów i wzmocnienie działania kuracji odpowiednią pielęgnacją w domu lub innymi zabiegami. Na czym polega peeling kwasem azelainowym? Zabieg rozpoczyna się od dokładnego demakijażu i odtłuszczenia skóry. Następnie preparat z kwasem jest aplikowany na skórę i pozostawiony do wyschnięcia. Zmywamy go dopiero w domu, po kilku godzinach. Po zabiegu skóra może się delikatnie łuszczyć przez kilka dni, może również wystąpić rumień i podrażnienie (choć to bardzo rzadkie przypadki). Przed i po zabiegu (minimum przez tydzień) nie wolno się opalać ani poddawać zabiegom laserowym. Pamiętajmy też o ochronie UV.