Kurkuma co to jest?

Kurkuma, czyli inaczej ostryż długi to roślina z Indii, z której powstaje przyprawa o zbawiennych właściwościach. Znalazła zastosowanie w łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran i blizn. Wspomaga też pracę mózgu, co właśnie udowodnili naukowcy.

Kurkuma a praca mózgu

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Los Angeles badali wpływ kurkumy na umysł ludzi w średnim wieku i związek między spożywaniem tej przyprawy a problemami z pamięcią.

„Nie wiadomo jak dokładnie kurkumina wpływa na nasz mózg, jednak pomaga zmniejszać stany zapalne mózgu, co może nas chronić przed zapadaniem na chorobę Alzheimera i depresję.”, mówią naukowcy.

Przebadano 40 uczestników w wieku od 50. do 90. lat, którzy skarżyli się na niewielkie problemy z pamięcią. Połowie z nich podawano 90 miligramów kurkuminy dwa razy dziennie przez 18 miesięcy, reszcie podawano placebo. Następnie monitorowano poziom kurkuminy we krwi badanych i poddawano ich testom kognitywnym. Wykazano, że osoby, które otrzymywały kurkuminę wykazują znaczną poprawę pamięci oraz poprawę nastroju. Aktualnie trwają prace nad badaniem na szerszej grupie, jednak już wstępne efekty pokazują, że kurkumina może wpływać na samopoczucie.

Naukowcy wierzą, że spożywanie kurkumy może wpływać na potencjalne zmniejszenie objawów Alzheimera (nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest to choroba genetyczna) i lekkich stanów depresyjnych.

Poza tym kurkuma jest naprawdę ciekawym, orientalnym dodatkiem do potraw. Na dodatek jest jednym z głównych składników Złotego Mleka, tzw. super food. Polecamy!