Kurki to jedna z najsmaczniejszych grzybów. Podaje się je do wielu potraw, ale najczęściej wykorzystuje do przygotowania przepysznego sosu kurkowego czy jako dodatek do jajecznicy. Sezon na nie trwa od czerwca do października, wszystko jednak zależy od pogody. Największy wysyp następuje najczęściej w sierpniu i wrześniu.

Kurki, podobnie jak inne grzyby nie zawierają dużo witamin i składników odżywczych. Ich skład to głowie woda, choć można znaleźć w nich też inne dodatki.

W kurkach znajdują się niewielkie ilości witaminy B1, C, PP i E oraz cynku, wapnia, fluoru i jodu. Najwięcej tych składników znajduje się w kapeluszach tych grzybów. Plusem tych grzybów jest ich niska kaloryczność. Na 100 g świeżych grzybów przypadają tylko 38 kcal. Zawierają też aminokwasy egzogenne, które organizm sam nie produkuje. Występują one za to w białku zwierzęcym, dlatego kurki warto włączyć do diety jeśli nie jemy mięsa.

Kurki, podobnie jak inne grzyby są niestety ciężkostrawne. Nie należy przesadzać z ich ilością. Unikajmy ich też przy problemach z trawieniem, nie podawajmy ich dzieciom i osobom starszym.