O czym musisz pamiętać kupując odkurzacz?

Zanim zaczniesz przeglądać sklepowe oferty, zastanów się nad tym, jaką sumę możesz przeznaczyć na zakup odkurzacza. To pozwoli Ci ograniczyć krąg poszukiwań wyłącznie do tych modeli, które mieszczą się w granicach Twoich możliwości finansowych. Co jeszcze ma istotne znaczenie w procesie decyzyjnym?

RODZAJ ODKURZACZA

Tradycyjny – workowy, pionowy, automatyczny, wodny, a może piorący? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj odkurzacza będzie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Odkurzacze workowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają regularnej wymiany worków, ale są efektywne i stosunkowo niedrogie. W przypadku odkurzaczy bezworkowych nie ma potrzeby zmiany worków, natomiast odkurzacze wodne, dzięki zatrzymywaniu kurzu w zbiorniku z wodą, mogą być dobrym rozwiązaniem w domach alergików. Odkurzacz piorący przyda się w domach lub mieszkaniach, w których jest dużo dywanów, a odkurzacze pionowe mogą przypaść do gustu osobom szukającym wygodnego, poręcznego sprzętu. Jeżeli na co dzień masz niewiele czasu i chcesz maksymalnie zautomatyzować domowe obowiązki, zastanów się na wybraniem odkurzacza automatycznego, który samodzielnie oczyści wskazaną powierzchnię. Taki odkurzacz będzie szczególnie funkcjonalny w przypadku pomieszczeń bez dywanów.

POZIOM HAŁASU

Wybierając odkurzacz, zwróć uwagę na to, jak dużo decybeli będzie produkował podczas pracy z wykorzystaniem różnych poziomów natężenia ssania. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli w domu masz zwierzęta, które boją się hałasu lub małe dzieci. Obecnie na rynku dostępne są bardzo nowoczesne odkurzacze gwarantujące cichą pracę, dlatego bez względu na własne oczekiwania w tym względzie znajdziesz model, który będzie im odpowiadał.

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA/WORKA

Wielkość zbiornika ma wpływ na wymaganą częstotliwość jego opróżniania. Taka sama zasada działa w przypadku worków, z tą różnicą, że worka się nie opróżnia, ale wymienia na nowy. Na pojemność zbiornika lub worka (w zależności od wybranego rodzaju odkurzacza) musisz zwrócić szczególną uwagę, jeśli masz bardzo dużym dom/mieszkanie lub podłogi we wnętrzach często wymagają gruntownego odkurzania i zwykle są mocno zabrudzone, na przykład, przez domowe zwierzęta.

Zobacz także:

MOC SSANIA

Optymalna moc ssania odkurzacza jest uzależniona od tego, jakie zabrudzenia chcesz czyścić za jego pomocą oraz czy na Twoich podłogach znajdują się, na przykład, dywany z długim włosiem, które będą potrzebowały dość dużej mocy, żeby pozbyć się wszystkich okruszków, kurzu itp. Reasumując, moc ssania wpływa na efektywność pracy odkurzacza. Właśnie dlatego, porównując poszczególne modele odkurzaczy, zwróć uwagę na klasę skuteczności odkurzania.

LICZBA KOŃCÓWEK

Kupując odkurzacz, koniecznie miej na względzie ilość i rodzaj końcówek, które dostaniesz w zestawie. Dlaczego to takie ważne? W zależności od odkurzanej powierzchni, przydatna może okazać się inna końcówka, która pozwoli bardziej efektywnie usunąć brud, dlatego jeżeli w Twoim domu lub mieszkaniu jest dużo podłóg twardych, dywanów itp., musisz mieć kilka końcówek do wyboru. Przykładowo, końcówka szczelinowa umożliwi Ci pozbycie się zabrudzeń z bardzo trudnodostępnych miejsc. Masz parkiet? W takim razie, wybierz odkurzacz, w którego zestawie znajdziesz specjalną szczotkę do jego bezpiecznego odkurzania.

DŁUGOŚĆ KABLA

To jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając odkurzacz przewodowy – zazwyczaj im dłuższy kabel, tym lepiej. Dzięki temu użytkownik ma możliwość odkurzania mieszkania/domu korzystając z dużego zasięgu urządzenia. Minimalizuje to konieczność częstego przepinania wtyczki odkurzacza do innego gniazdka, co z w trakcie dłuższego odkurzania może być uciążliwe i denerwujące, zwłaszcza na dużych powierzchniach, na których długość kabla odkurzacza ma szczególne znaczenie.

Jeżeli w Twoim domu/mieszkaniu są schody, po których trzeba wnosić odkurzacz, wybierając odpowiedni sprzęt, sprawdź także jego ciężkość. Im będzie lżejszy, tym lepiej, szczególnie jeśli odkurzasz dość często.