Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy?

Odpowiedzią może być Kuchnia Konfliktu, czyli miejsce spotkania różnych kultur i jednocześnie mobilna restauracja serwująca potrawy z regionów świata, objętych konfliktem zbrojnym.

Kuchnia Konfliktu to nie tylko knajpa z nieobecną dotychczas w Warszawie kuchnią. Nasz projekt to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne - płaszczyzna integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy”, mówią pomysłodawcy Kuchni.

Cyklicznie zmieniające się menu będzie obejmować potrawy z każdego zakątka świata. Kolejnym odsłonom projektu towarzyszyć będzie przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona będzie osobista historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też ciekawostki związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym”, dodają.

Poza kuchnią twórcy organizować będą wykłady, projekcje i dyskusje oscylujące wokół emigracji wojennej i uchodźctwa. Będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat innej kultury, religii i zwyczajów. Na pierwszy ogień miałyby pójść Syria, Kongo oraz Ukraina, a cały projekt usytuowano nad Wisłą, w knajpce Plac Zabaw, tuż przy Centrum Nauki Kopernik.

To ważna inicjatywa, zwłaszcza w świetle toczącej się w Polsce dyskusji na temat przyjmowania imigrantów i płynących z tego szans oraz zagrożeń. Może też nauczyć wielu tolerancji i otwartości na "inność".

Zobacz także: