Obecny rynek pracy wymaga od potencjalnego pracownika ciągłego dokształcania się. Wpływa to na atrakcyjność danej osoby w oczach pracodawców. Jednakże pogodzenie kursu z pracą czy nauką może być ciężkie lub wręcz niemożliwe, dlatego warto zastanowić się nad rozpoczęciem kursu w czasie urlopu lub wakacji. Istnieją kursy trwające kilka dni, miesiąc lub dwa, co ułatwia wygospodarowanie na nie czasu.

Według raportu GUS w 2014 roku zorganizowano 400 kursów zawodowych dla młodzieży, w których wzięło udział około 8 tysięcy słuchaczy. Natomiast dla dorosłych przeprowadzono 561 kursów, w których uczestniczyło aż 16,7 tysięcy osób. W roku 2015 liczba uczestników wśród dorosłych wzrosła do ponad 20 tysięcy, a liczba kursów przekroczyła 700. Widać zatem, że rośnie zainteresowanie dodatkowymi kursami, które mają podnieść kwalifikacje zawodowe. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Jakie mamy korzyści z ciągłej nauki?

Korzyści

Ciągłe uczenie się i dokształcanie w różnych dziedzinach wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd naszego CV, ale także na nasze zdrowie. Poprawia ono naszą pamięć krótko- i długotrwałą, a także zwiększa naszą koncentrację przy wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Dodatkowo podczas nauki języków obcych zwiększamy możliwości naszego mózgu. Efekt? Im więcej się uczymy, tym więcej jesteśmy w stanie zapamiętać. To nie koniec zalet. Naukowcy z York University w Toronto wykazali, że ciągłe ćwiczenie umysłu poprzez naukę zmniejsza ryzyko demencji. Dzięki nauce zdobywamy zatem nie tylko wiedzę, lecz także wpływamy na poprawę naszego zdrowia i zwiększenie możliwości naszej pamięci.

Ciągłe podnoszenie kwalifikacji oddziałuje pozytywnie także na naszą karierę. Nawet kursy niezwiązane z naszą główną pracą lub wykształceniem podnoszą naszą atrakcyjność jako pracowników. Sama nauka podnosi naszą pewność siebie, przez co inni ludzie postrzegają nas za osoby bardziej profesjonalne.

Kurs samorozwoju

Wiele szkół oferuje zajęcia z samorozwoju. Zazwyczaj trwają one kilka dni, choć zdarzają się kursy bardzo rozciągnięte w czasie – takie mogą trwać nawet rok. Tematy poruszane na tych kursach dotyczą najczęściej umiejętności, które tylko pośrednio łączą się z naszą pracą. Mają one za to duży wpływ na nasz sposób i skuteczność komunikacji z innymi ludźmi. Możemy spotkać się z kursami, które dotyczą sposobu wysławiania się, przeprowadzania prezentacji czy dawania przemówień. Nierzadko natrafimy na kurs, który będzie obejmował zagadnienie kompetencji miękkich, czyli na przykład umiejętności pracy w grupie czy zarządzania zespołem.

Istnieją także kursy, które nie mają związku z naszą aktywnością zawodową, ale są przydatne, gdy chcemy poprawić jakość swojego życia. Do nich możemy zaliczyć kursy zarządzania czasem czy stresem. Możemy także znaleźć szkolenia na temat metod relaksowania się albo zwiększania poczucia własnej wartości i samoakceptacji.

Kursy zawodowe

Kurs zawodowy pozwoli nam uzyskać certyfikat poświadczający nasze umiejętności wykonywania danego zawodu. Tego typu szkolenia dotyczą większości wykonywanych zawodów. Możemy zatem zapisać się na kurs barmana, baristy, fryzjera czy operatora wózka widłowego. Tylko od nas zależy, jaki wybierzemy. Nasze dotychczasowe wykształcenie nas nie ogranicza, gdyż na kursie poznajemy wybrane zagadnienie od podstaw. Zaletą tego typu kształcenia jest praktyczny wymiar zajęć, który bardzo wspomaga naszą wiedzę teoretyczną.

Istnieją kursy płatne oraz bezpłatne. Szkolenia, na które wysyła swoich pracowników firma, są dla nich bezpłatne, ale jeśli nie mamy pracy albo nasz pracodawca nie organizuje szkoleń, możemy skorzystać z ofert centrów kształcenia. Niektóre oferty obejmują bezpłatne wakacyjne szkolenia. Jednak warto zainwestować także w płatne kursy. Gdy nie mamy w danym momencie wystarczającej kwoty i nie możemy rozłożyć płatności na raty, możemy skorzystać z usług pożyczkodawców. Na przykład w przypadku Netcredit wszystkie formalności załatwiane są przez internet, a pierwsza pożyczka do 2 tysięcy złotych jest za darmo. Pieniądze zainwestowane w kursy szybko nam się zwrócą w postaci wyższych kwalifikacji, lepszej pamięci i większych zdolności uczenia się.

Warto jest poświęcić swój czas na odbycie kursu, który nas czegoś nauczy. Nieważne, czy będzie to konkretny zawód czy umiejętność zarządzania czasem. Przełoży się to na nasze życie, zwiększy pewność siebie i wpłynie pozytywnie na nasz mózg.