Kim była księżna Monako Grace?

Grace Kelly urodziła się w 1929 roku w Filadelfii, która może się wydawać nietypowym miejscem narodzin późniejszej księżnej jednego z najbogatszych państw świata. Wychowywała się w dość osobliwym domu, a po każdym z rodziców odziedziczyła cechy, który najbardziej ukształtowały jej osobowość w dorosłym życiu. 

Ojciec, który był trzykrotnym mistrzem olimpijskim w wioślarstwie, zaszczepił w niej wolę walki i nieustępliwość. Jej matka również interesowała się sportem, jednak lata swojej młodości poświęciła na realizowanie innej pasji - modelingu. Naturalność póz i niewymuszone ruchy przekazała w genach swojej córce, dzięki czemu podobną nonszalancję można zaobserwować także u księżnej Grace. 

W rodzinie Kelly’ch tradycja i konserwatywne wartości miały bardzo duże znaczenie. Ich wpływ na życie przyszłej księżnej Monako rozpoczął się już w momencie chrztu - imię odziedziczyła bowiem po zmarłej córce swojej babki, co było życzeniem seniorki rodu. Dziewczynka nie cieszyła się w dzieciństwie wolnością i swobodą, ale zmuszona była podporządkowywać się rygorystycznym zasadom, które panowały zarówno w jej domu, jak i w szkole zakonnej, do której uczęszczała. 

Kariera aktorska Grace Kelly

Wiele osób kojarzy Grace Kelly nie z rolą poważnej i eleganckiej księżnej Monako, ale raczej z ekscytującym życiem w Hollywood. Trudno się temu dziwić - gwiazda przez lata zalotnym spojrzeniem spoglądała na widzów z kinowych ekranów, zachwycała wdziękiem i nietuzinkową osobowością. 

Początek jej kariery należy wiązać z momentem podjęcia decyzji o opuszczeniu ortodoksyjnego domu i wyprowadzki do Nowego Jorku. Pomimo wielkich ambicji, zbyt niskie oceny nie pozwoliły jej na naukę w Bennington College. Wrodzona wola walki nie pozwoliła jej jednak zrezygnować z marzeń o karierze aktorskiej i poprowadziła wprost do drzwi Amerykańskiej Akademii Sztuki Dramatycznej, gdzie dostrzeżono jej wyjątkowy talent i dano szansę na rozwój. 

Grace Kelly w pełni wykorzystała zaufanie, którym ją obdarzono. Jej kariera rozwijała się w błyskawicznym tempie. Młoda aktorka zadebiutowała rolą w sztuce „Ojciec” Carla Strindbergana na scenie Brodway’u, by niedługo potem pojawić się w programie telewizyjnym i dużym, kinowym ekranie. 

Aktorka została laureatką wielu prestiżowych nagród. W 1953 roku otrzymała nagrodę Złotego Globu za rolę w filmie „Mogambo”, a dwa lata później za pracę przy produkcji „Dziewczyna z prowincji” uhonorowano ją Nagrodą Akademii Filmowej. W pamięci widzów zapisała się jako prawdziwa ikona stylu i elegancji, a także wielkie odkrycie młodego pokolenia aktorów, którzy całkowicie odmienili ówczesne postrzeganie sztuki filmowej.

Zobacz także:

Przeczytaj także:

Grace Kelly wychodzi za mąż za księcia Monako

Rok 1955 był dla Grace Kelly przełomowy. Młoda aktorka jest u szczytu kariery, po otrzymaniu Oscara spływają do niej tysiące propozycji zawodowych, a najmodniejsze magazyny marzą o wywiadzie z najjaśniej świecącą gwiazdą Hollywood. Ten rok jest jednak wyjątkowy także pod innym względem - na drodze aktorki staje mężczyzna, który odmieni jej życie na zawsze. 

Grace Kelly poznaje księcia Monako, Rainera, podczas pobytu we Francji na festiwalu filmowym w Cannes, kiedy to biorą udział we wspólnej sesji zdjęciowej. Strzała amora trafiła oboje nie tylko bardzo szybko, ale też z wielką mocą, ponieważ jeszcze tego samego roku para zaręczyła się. Rok później odbyła się wspaniała ceremonia określana mianem „ślubu stulecia”, podczas której miłość przysięgli sobie młody książę i piękna aktorka ubrana w olśniewającą jedwabną suknię.

Ślub Grace Kelly i księcia Monako, fot. Getty Images

Ślub Grace Kelly i księcia Monako, fot. Getty Images

Jak wyglądało życie księżnej Grace na dworze

Grace Kelly przeżyła w swoim krótkim życiu wiele nieszczęśliwych miłości i wdawała się w liczne romanse, które przynosiły jej rozczarowanie. Trudności w znalezieniu odpowiedniego partnera mogły powodować trudne relacje aktorki z ojcem i chęć zaimponowania mu po wyprowadzce z domu, która dla rodzica musiała być bardzo bolesna. Związek z księciem Rainerem sprawił, że na horyzoncie pojawiła się perspektywa szczęśliwej miłości, która spotka się z aprobatą ojca. Niestety obie nadzieje okazały się płonne.

Jako księżna Monako, Grace była zmuszona do zrezygnowania z kariery filmowej i całkowitego zaangażowania się w wypełnianie obowiązków Jej Książęcej Wysokości. Jak większość rodzin królewskich na świecie, również władcy Monako żyli według określonego protokołu, którego przestrzeganie było kwestią bardzo ważną. Ograniczenia i rygor boleśnie przypomniały młodej księżnej o doświadczeniach z dzieciństwa, choć trzeba przyznać, że niepokorna Grace nierzadko postępowała w zgodzie ze swoim sumieniem, nie zaś królewskim regulaminem. 

To właśnie swoboda i naturalność sprawiły, że stała się ulubienicą całego księstwa. Poddani kochali jej niewymuszony uśmiech i z łatwością ufali w szczerość jej intencji. Niestety, pomimo wszelkich starań Grace, jej ojciec nadal był wrogo nastawiony do jej poczynań. Ustatkowanie się córki traktował lekceważąco, a jej nową rodzinę nazywał „bandą piekielnych degeneratów”. 

Przeczytaj także:

Jak umarła księżna Grace?

Uwielbiana przez poddanych księżna Grace zginęła tragicznie 13 wrzenia 1982 roku. Ze wspomnień dowiadujemy się, że był to piękny, słoneczny dzień. Grace Kelly wraz ze swoją siedemnastoletnią córką, Stefainą, wsiada do samochodu wypełnionego po brzegi sukniami i kapeluszami. Po zakończonym weekendzie księżna chce przewieźć część swojej garderoby z letniej rezydencji książęcej pary do pałacu w Monako. 

Droga jest kręta, prowadzi przez wysokie góry, a rozpościerający się widok zapiera dech w piersiach. Na tle tego magicznego krajobrazu rozpędzony samochód księżnej Grace wypada z drogi i spada prosto w przepaść. Dla księżniczki Stefanii tragiczny wypadek kończy się wstrząsem mózgu, zaś Grace Kelly, kochana przez miliony aktorka i uwielbiana księżna Monako, nie wychodzi z niego żywa. Umiera w szpitalu 14 września 1982 roku po stwierdzeniu rozległego wylewu krwi do mózgu. O odłączeniu aparatury podtrzymującej życie decyduje książę Rainer.

Filmy o księżnej Grace

Historia Grace Kelly nie jest pierwszą opowieścią o gwieździe, która staje się członkinią rodziny królewskiej. Podobny scenariusz miało choćby życie księżnej Zofii, szwedzkiej modelki, która poślubiła księcia Karola Filipa, następcę szwedzkiego tronu. Biografia amerykańskiej aktorki do złudzenia przypomina również historię księżnej Diany, zmarłej tragicznie ulubienicy mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. 

Tym ikonicznym postaciom poświęcono wiele filmów, napisano liczne książki o rodzinie królewskiej i jej tajemnicach. Historia księżnej Monako stała się inspiracją między innymi dla słynnej produkcji „Grace. Księżna Monako”, którą wyreżyserował Oliver Dahan. W rolę pięknej księżnej wcieliła się Nicole Kidman, zaś księcia Rainera odegrał Tim Roth. Film został doceniony przez krytyków i widzów, jednak nie spotkał się z aprobatą ze strony rodziny królewskiej. Nie trudno domyślać się powodów ich zdegustowania - historia obnaża małżeńskie kłopoty książęcej pary i pokazuje, w jaki sposób tytuł zamknął młodą Grace Kelly w złotej klatce. 

Przeczytaj także: