Po raz pierwszy spotkali się podczas wizyty książęcej pary w Polsce w 2017 roku. Później mieli okazję porozmawiać na wideo. Teraz księżna Kate i Manfred Goldberg znów mieli okazję, by uścisnąć sobie dłonie i chwilę porozmawiać. Spotkanie ewidentnie sprawiło im dużo radości.

Księżna Kate spotkała się ze staruszkiem, którego poznała podczas wizyty w Polsce. Kim jest Manfred Goldberg?

Chwilę po oficjalnym rozpoczęciu garden party w ogrodzie Pałacu Buckingham księżna Kate podeszła do ocalałego z Holokaustu 92-letniego Manfreda Goldberga, z którym wcześniej dwukrotnie miała okazję rozmawiać. Mężczyzna jest urodzonym w Niemczech Żydem, który okres wojny spędził w getcie, obozach pracy przymusowej i ostatecznie w obozie koncentracyjnym Stutthof pod Gdańskiem.

Ujrzawszy go, Kate uśmiechnęła się szeroko i uścisnęła dłoń.

Manfred, cudownie znów cię widzieć. Jak się masz? Kiedy zobaczyłam twoje nazwisko na liście gości, pomyślałem „tak!” Bardzo się cieszę, że Cię widzę! - powiedziała wyraźnie rozpromieniona księżna Cambridge.

Zarówno Golberg, jak i jego żona nie kryli entuzjazmu. Równie ciepło przywitali się z żoną księcia Williama. Po wymianie uprzejmości porozmawiali jeszcze o projektach, w które zaangażowany jest starszy mężczyzna, a także o jego życiu prywatnym - dzieciach i wnukach pary.

Myślę, że wszyscy tęsknili za wyjściem i cieszeniem się takimi rzeczami - powiedziała na odchodne księżna.

Manfred Golberg urodził się w Kassel w środkowych Niemczech. Miał trzy lata, gdy naziści doszli do władzy, dziewięć, gdy wybuchła wojna i 11 lat, gdy został wysłany do obozów wraz z matką i młodszym bratem Hermanem. Jego ojciec uciekł do Anglii zaledwie dwa tygodnie wcześniej i nie był w stanie dotrzeć do rodziny. Manfred i jego rodzina zostali początkowo deportowani z Niemiec do getta w Rydze. W sierpniu 1943 roku, zaledwie trzy miesiące przed ostatecznym zlikwidowaniem getta, Manfred został wysłany do pobliskiego obozu pracy, a następnie przeniesiony do obozu w Stutthof. Spędził tam ponad osiem miesięcy. Przeżył marsz śmierci, ostatecznie wyzwolony w Neustadt w Niemczech 3 maja 1945 roku. Po wojnie przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Ożenił się i ukończył studia na Uniwersytecie Londyńskim na wydziale elektroniki. Dziś jest na zasłużonej emeryturze. Ma czterech synów i dwanaścioro wnucząt.

Zdjęcia z pierwszego spotkania księżnej Kate z Manfredem Golbergiem znajdziecie w galerii pod artykułem.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: