Kryzys młodego wieku - kogo dotyczy?

Kryzys życiowy, poczucie braku spełnienia i przewartościowywanie celów kojarzyliśmy do tej pory z tzw. kryzysem wieku średniego - to okres ok. 40. urodzin, a więc mniej więcej w połowie życia. To wtedy ludzie próbują nadrabiać stracony w ich mniemaniu czas, podejmują nagłe, nieprzemyślane decyzje, robią szalone rzeczy.

Tymczasem mamy obecnie do czynienia z całkiem innym zjawiskiem, a kryzys dotyka coraz młodszych ludzi. Brytyjski psycholog dr Oliver Robinson, badając samo zjawisko kryzysu i sposobów, w jaki może on skłonić ludzi do zmian, odkrył, że ponad połowa badanych osób ok. 25.-35. roku życia zmaga się z poważnymi osobistymi zawirowaniami.

Kryzys młodego wieku - co to jest?

Co to jest kryzys młodego wieku? Dotyka on ludzi w wieku ok. 25 lat, którzy odczuwają presję na różnych życiowych polach, nie radzą sobie z finansami i przechodzą trudności w związkach uczuciowych. Największą bolączką millenialsów w kryzysie okazały się pieniądze - 53% badanych przyznało, że wydaje więcej niż zarabia. Kolejne problemy to presja znalezienia dobrej pracy (26%), zbyt wymagająca praca (24%) i kłopoty w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonującego związku (25%).

Dr Robinson dostrzega jednak także dobre strony kryzysu młodego wieku: życiowe trudności mogą wyzwolić nowe siły, skłonić do podejmowania nowych wyzwań i aktywności oraz szukania niestandardowych pomysłów na rozwiązanie problemów.