Kryształ górski właściwości

Właściwości kryształu górskiego sprawiają, że bywa on nazywany królem minerałów. To najczystsza, bezbarwna, najczęściej przezroczysta odmiana kwarcu. Ma on moc oczyszczania i przywracania harmonii, dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolekcjonowaniem minerałów, polecamy na początek wybrać właśnie kamień górski.

Z kryształu górskiego warto skorzystać, kiedy chcesz oczyścić swoje pole energetyczne. Dzięki jego właściwościom łatwiej przyjdzie ci skupić się na medytacji i zrelaksować po ciężkim dniu. To kamień, który przywraca równowagę między ciałem i umysłem. Staraj się mieć go zawsze przy sobie, gdy musisz przemyśleć coś ważnego, ponieważ jego wibracja porządkuje nasze myśli i nakierowuje je na pozytywne aspekty danej sytuacji.

Kryształem górskim możesz wspomóc się też, kiedy w twoim życiu zapanował chaos. Dzięki jego mocy zdołasz uporządkować wszystkie zaległe sprawy, wyprostować koleje losu i zaprosić do swojej codzienności harmonię. Minerał ten może również okazać się pomocny, kiedy uczysz się nowych, zdrowych nawyków. Co więcej, jeśli wiesz, że masz tendencję do drażliwości, użalania się nad sobą, lub jesteś mało asertywna, staraj się mieć przy sobie kryształ górski, który neutralizować będzie negatywne emocje.

Kryształ górski znaczenie

Kryształ górski ma ogromne znaczenie w ezoteryce. Jego wibracje łączą się z czakrą korony, która znajduje się na samym czubku głowy i symbolizuje otwarcie się na wyższy poziom świadomości. Znaki zodiaku, który szczególnie skorzystać mogą na mocy tego minerału to Bliźnięta, Lew i Koziorożec. Numerologicznie zaś odpowiada mu cyfra 4, a co za tym idzie również jej wielokrotności, zwłaszcza 44 i 8. Kryształ górski właściwości, którego są ogromnie cenione, ma moc:

 • przemieniania negatywnej energii w pozytywną;
 • oczyszczania zarówno osób, jak i przedmiotów oraz pomieszczeń;
 • oczyszczania innych kamieni;
 • zwiększania poziomu samoświadomości;
 • wspomagania w procesie zmian.

Z kryształu górskiego skorzystać mogą też osoby zainteresowane medycyną niekonwencjonalną. Jego moc można wykorzystać do:

 • złagodzenia bólów menstruacyjnych;
 • poprawienia pracy mózgu;
 • oczyszczenia cery z toksyn;
 • zwiększenia ogólnej witalności i poziomu energii;
 • wspomagania pracy nadnerczy;
 • usprawnienia pracy organów płciowych.

Kryształ górski może posłużyć nam jak prawdziwy energetyczny akumulator, który dzięki swojej mocy wspomagać będzie nas w rozwoju osobistym. Jeśli planujesz nowe przedsięwzięcie i chcesz wspomóc się mocą kryształów, polecamy połączyć ze sobą działanie kryształu górskiego i cytrynu. Cytryn właściwości, którego wzmagają kreatywność, sprawi, że twój umysł będzie nie tylko przejrzysty i niczym nie zmącony, ale też nastawiony twórczo i gotowy do działania.

Kryształ górski jak oczyścić

Kryształ górski ma jeszcze jedną dodatkową zaletę - nie wymaga oczyszczania. Minerał ten często zawiera w swojej strukturze libelle, czyli niewielkie pęcherzyki zawierające kwas węglowy lub roztwór soli. Ponieważ sól i jej roztwory to substancje o właściwościach oczyszczających, można niejako stwierdzić, że nadają one kryształowi górskiemu zdolności do samooczyszczania. Co szczególnie istotne, z jego pomocą możemy też oczyszczać inne kamienie w naszej kolekcji. Nie oznacza to jednak, że nie warto od czasu do czasu odświeżyć nieco nasz kamień.

Zobacz także:

Aby oczyścić kryształ górski, należy umieścić go pod bieżącą, najlepiej zimną, wodą i wizualizować sobie, jak razem ze strumieniem spływa z niego negatywna energia. Aby zintensyfikować efekt oczyszczenia, wybierz na nie dzień, kiedy księżyc będzie w pełni lub wykonaj je w czasie, gdy jego tarcza będzie maleć.

Jak zaprogramować kryształ górski

Kryształ górski może znacznie wspomóc cię w codziennym życiu, jednak, aby w pełni wykorzystać jego moc, polecamy go zaprogramować. Zaprogramowanie kamienia można nazwać inaczej manifestacją lub nadawaniem intencji i polega ono na świadomym posługiwaniu się kryształami w celu osiągnięcia konkretnych celów.

Aby zaprogramować kryształ górski, powinnaś zacząć od opisanego powyżej oczyszczania, aby mieć pewność, że na minerale nie pozostały, żadne niechciane energetyczne zaszłości. Następnie udaj się w ustronne miejsce i upewnij się, że nikt nie będzie ci przeszkadzał. Najlepszym sposobem na zaprogramowanie kryształu jest medytacja. Trzymając go w dłoni, ułóż się w wygodnej pozycji i wyobraź sobie, co stanie się, kiedy kryształ już wykona swoje zadanie, jak będzie wówczas wyglądało twoje życie, jaką będziesz osobą, jak reagować będzie na ciebie otoczenie. Staraj się maksymalnie skonkretyzować swoją prośbę - musisz wiedzieć, czego chcesz, aby to dostać. Z kryształem górskim możesz połączyć też turmalin właściwości którego doskonale zrównoważą energię męską i żeńską, wprowadzając do twojego życia jeszcze więcej harmonii.

Jak sprawdzić, czy kryształ górski jest prawdziwy?

Kryształ górski, podobnie jak każdy inny minerał, może zostać podrobiony przez nieuczciwego dostawcę. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój kamień jest prawdziwy, polecamy zapoznać się ze skalą twardości Mohsa, ponieważ jest to jedyna metoda uznana przez naukowców. W skali tej wyróżniamy 10 stopni twardości, gdzie 1 utożsamiany jest z minerałami takimi jak talk, a 10 takimi jak diament. Pomiędzy znajduje się całe spektrum różnych twardości a każdą z nich możesz samodzielnie rozpoznać, próbując delikatnie zrobić rysę na minerałach:

 • 1-2 - z łatwością zarysujesz je paznokciem;
 • 3 - zarysujesz cienkim, miedzianym drutem;
 • 4-5 - zarysujesz stalowym ostrzem;
 • 6 - zarysujesz szkłem;
 • 7-8 - minerałem zarysujesz szklaną powierzchnię;
 • 9-10 - te minerały przecinają szkło;

Kryształ górski ma w skali Mohsa 7, co oznacza, że jeśli twój kamień jest prawdziwy, powinnaś móc nim zarysować szkło. Możesz wypróbować tę metodę na pozostałościach z remontu lub szklance nie do kompletu.

Warto dodać również, że w internecie znaleźć można też inne metody rozpoznawania szlachetności kamieni, na przykład przy wykorzystaniu płomienia. Pamiętaj jednak, że opisana wyżej skala jest jedynym wiarygodnym sposobem, który możesz wykorzystać w domowych warunkach. Jeśli mimo to masz wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie udać się ze swoim kryształem do jubilera.

Kryształ górski biżuteria

Biżuteria z kryształem górskim cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród fanek ezoteryki. Przyznać należy, że kamień ten jest nie tylko cennym amuletem, ale też i piękną ozdobą. Energia kryształu górskiego, najmocniej związana jest z czakrą korony, dlatego szczególnie polecamy umieszczać go w tych elementach biżuterii, które znajdują się blisko głowy, np. kolczykach, ozdobach do włosów lub tiarach. Nie jest to jednak niezbędne, by móc w pełni czerpać z jego mocy.

Kryształ górski, podobnie jak każdy inny amulet, wzmacnia swoje wibracje, jeśli otrzymamy go jako prezent od życzliwej nam osoby. W tym wypadku nie musisz oczyszczać swojej nowej ozdoby przed jej założeniem. W innym razie, zwłaszcza jeśli kamień pochodzi z drugiego obiegu, konieczne może okazać się oczyszczenie go z negatywnej energii, jaka mogła zostać na nim poprzednim właścicielu. To samo dotyczy biżuterii produkowanej masowo.