Orędzie królowej Elżbiety do Brytyjczyków

Królowa Elżbieta II, której syn książę Karol również zakaził się wirusem Covid-19, wygłosiła pokrzepiające przemówienie do Brytyjczyków zmagających się z pandemią. Ten wyspiarski kraj koronawirus dotknął w bardzo dużym stopniu, codziennie pojawia się kilkaset nowych zgonów i wiele nowych zakażeń. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest pierwszym przywódcą na świecie, który choruje.

W tym mrocznym czasie sie dla Wysp i całego świata, głos postanowiła zabrać ulubienica społeczeństwa brytyjskiego. Królowa podkreśliła, że to czas "zamętu, ogromnych problemów finansowych wielu, smutku i kłopotów w życiu codziennym". Podziękowała także NHS, czyli narodowej służbie zdrowia, za poświęcanie życia i zdrowia w służbie innym.

Chcę również podziękować tym z was, którzy zostają w domu, pomagając w ten sposób chronić bezbronnych i oszczędzając wielu rodzinom bólu odczuwanego już przez tych, którzy stracili bliskich. Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i zdecydowani, wówczas ją pokonamy. Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie., mówiła w orędziu królowa do Brytyjczyków, apelując tym samym o pozostanie w domach.

Królowa przyznała też, że izolacja może być trudna, ale, "wielu ludzi wierzących i niewierzących odkrywa, że stwarza ona okazję do zwolnienia, zatrzymania się i refleksji w modlitwie lub medytacji".

Przypomina mi to pierwszą transmisję, którą przeprowadziłam w 1940 roku z pomocą mojej siostry. Jako dzieci rozmawiałyśmy z Windsoru z dziećmi, które zostały ewakuowane z domów i odesłane dla własnego bezpieczeństwa. Dzisiaj po raz kolejny wielu odczuje bolesne odseparowanie od swoich bliskich. Ale teraz, tak jak wtedy, wiemy, że są to właściwe kroki. Odniesiemy sukces - i ten sukces będzie należał do każdego z nas., dodała.

Podsumowując przemówienie królowa dodała otuchy walczącemu z pandemią krajowi:

Będziemy musieli znieść prawdopodobnie jeszcze więcej, ale lepsze dni powrócą. Znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy., podnosiła na duchu Elżbieta II.

Tradycyjnie królowa wygłasza telewizyjne orędzie tylko raz w roku, w okresie Bożego Narodzenia. Wczorajsze przemówienie dotyczące pandemii, było piątym jak do tej pory, wyjątkowym odstępstwem od kalendarza królowej. Przemawiała wyjątkowo m.in. po śmierci księżnej Diany w 1997 i z okazji 60.lecia objęcia tronu w 2012 roku.