Przesądy skupiają się zazwyczaj na podstawowych rzeczach w życiu. Chleb jest ważną częścią naszej codzienności, a według wierzeń ludowych skrywa wręcz magiczną moc. Z tego powodu jest nośnikiem sporej liczby przesądów. Ważne jest także metoda jego dzielenia. Kroisz chleb w ten sposób? Ściągasz pecha nie tylko na siebie. Przeczytaj, co robić, by uniknąć nieprzyjemności.

Dlaczego ściągasz pecha, gdy kroisz chleb w ten sposób?

Przesądy o chlebie znajdziemy w każdej kulturze. Bochenek wiązał się z codziennym pożywieniem, często był naznaczony religijnie i obrzędowo. Pisaliśmy już o tym, że nieprawidłowe układanie chleba może przynieść biedę, a odkrajanie piętki otwiera dom złym duchom. Okazuje się, że ważne jest również to, jak dokładnie kroimy pieczywo, które ma na sobie naklejkę. Ten mały znaczek uważano za symbol piekarza. Przesąd głosi, że chleb trzeba kroić tak, by nie przeciąć naklejki, nie wolno też jej zjeść. W przeciwnym wypadku nacięcie "metki" ściąga pecha i nieszczęście na osobę krojącą oraz na... piekarza. Przekrojenie naklejki nazywa się "zarżnięciem piekarza", a jej uszkodzenie przenosi się bezpośrednio na krzywdę tej osoby. Zjedzenie "metki" lub jej fragmentu także działa na szkodę piekarza i piekarni, a nawet może przynieść jej upadek i zamknięcie. Przekrojenie lub pogryzienie naklejki na chlebie przyciąga pecha i powoduje więc całą masę problemów w domu:

 • biedę,
 • głód,
 • kłótnie,
 • działanie złych duchów,
 • podupadnięcie domowników na ciele i duchu.

Przesąd działa szczególnie mocno wtedy, gdy świadomie uszkadzamy "metkę" chleba. Zatem co zrobić z naklejką na chlebie? Według przesądów należy ją ostrożnie zdjąć lub odkroić z jak najmniejszym kawałkiem chleba i wyrzucić, a najlepiej spalić. Tylko wtedy wierzenie nie obróci się przeciwko nam.

Zobacz też:

Inne chlebowe przesądy

Wiele przesądów o jedzeniu głosi, że to, jak obchodzimy się z chlebem, świadczy o tym, jakim się jest człowiekiem. Każdy z nas wie, że kawałek pieczywa, który spadł na ziemię, należy podnieść, oczyścić, a najlepiej ucałować w poszanowaniu darów pożywienia. Jak już pisaliśmy, należy ostrożnie kroić chleb, tak by nie przeciąć naklejki na bochenku, inaczej ściągamy pecha na siebie, rodzinę, a nawet na piekarza. Istnieje też wiele innych przesądów o chlebie, m.in.:

 • Gdy kromka spadnie masłem w dół, czeka cię pech, a gdy masłem do góry, nadejdzie bogactwo i dobrobyt.
 • Pieczywo dobrze wyrośnie tylko wtedy, gdy podczas wkładania go do pieca zachowa się milczenie.
 • Znak krzyża przed przekrojeniem chleba przynosi pomyślność na cały dzień.
 • Pozostawienie noża wbitego w chleb jest równoznaczne z rzuceniem klątwy na dom.
 • Gdy kromki w chlebie wychodzą nierówne, ktoś w domu kłamie.
 • Jeśli chleb podczas krojenia bardzo się kruszy, zwiastuje to kłótnie w domu.

Wierzysz w przesądy związane z chlebem? Które z nich zachowywało się w twoim rodzinnym domu? Daj nam znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

Zobacz także: