Kriolipoliza – co to jest?

Kriolipoliza inaczej zwana jako zamrażaniem tłuszczu, jest nieinwazyjnym procesem usuwania tkanki tłuszczowej w trakcie, którego zostaje potraktowana chłodem w celu wywołania lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej bez uszkodzenia innych tkanek. Podczas zabiegu redukuje się głównie złogi tłuszczu lub wybrzuszenia, których nie można usunąć poprzez stosowanie diety i ćwiczeń. Zabieg ten nie jest jednak przeznaczony dla osób otyłych lub mających znaczną nadwagę. Potraktowanie skóry zimnem wywołuje reakcję zapalną organizmu, co powoduje uszkodzenie komórek tłuszczowych, następnie są one trwale usuwane z organizmu przez wątrobę. Kriolipolizę stosuje się w celu redukcji złogów tłuszczu pod brodą, na ramionach, łydkach, pośladkach, wewnętrznych i zewnętrznych udach, brzuchu, na biodrach, na górnej i dolnej części pleców oraz – w przypadku mężczyzn – na klatce piersiowej (ginekomastia).

Kriolipoliza – jak przebiega?

Zabieg kriolipolizy wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej, a pacjenci nie są pod narkozą. Zamrażanie warstw komórek tłuszczowych odbywa się za pomocą ręcznego aplikatora działającego w temperaturze od -5 do -10 st. C, a na skórę nakładane są żelowe podkładki ochronne. Następnie fałdy skóry są zasysane lub odkurzane do środka otworu aplikatora i są masowane przez około 2-3 minuty, aby doszło do dokładnego tłuszczu. Podczas ssania możemy więc poczuć szarpanie i uczucie ciągnięcia, ale też intensywne zimno, mrowienie, kłucie, ból, oraz skurcze, które zmniejszają się po 5-10 minutach, gdy podczas ochładzania wybrane obszary skóry zaczynają drętwieć.

Kriolipoliza – kiedy pojawiają się pierwsze efekty?

Efekty kriolipolizy nie są widoczne natychmiastowo, ponieważ pozostałości komórek tłuszczowych są stopniowo wydalane z organizmu. Osiągnięcie optymalnych wyników może więc potrwać od 1 do 6 miesięcy. Jednak pierwsze zmiany możemy zauważać już po 3 tygodniach od leczenia.

Wskutek zamrażania tłuszczu możemy stracić aż 25-40% złogów tkanki tłuszczowej, a nasza sylwetka staje się szczuplejsza i bardziej wymodelowana. Kriolipoliza radzi sobie także z redukcją cellulitu. Te efekty zyskamy jednak po paru seriach zabiegów.

Czy kriolipoliza boli? – opinie

Na forach internetowych można znaleźć sporo opinii na temat kriolipolizy. Najdłuższe dyskusje budzi pytanie pytanie: czy kriolipoliza boli? Wrażenia w trakcie i po zabiegu są w dużej mierze kwestią indywidualną. Dla osób o wysokim progu bólu procedura jest całkowicie bezbolesna. Jednak ponieważ w czasie zabiegu wykorzystuje się głowicę wytwarzającego próżnię i chłód, zupełnie naturalne jest odczuwanie zasysania, pulsowania czy szczypania. U niektórych z nas procedura ta prawdopodobnie spowoduje więc pewien dyskomfort. W szczególności na początku kriolipolizy osoby o wysokiej wrażliwości na ból mogą skarżyć się na drętwienie czy nieprzyjemny ucisk. Jednak już po kilkunastu minutach skóra się przyzwyczaja i zabieg zaczyna być bardziej neutralny. 

Kriolipoliza – jak przygotować się do zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu kriolipolizy wątroba będzie musiała wydalić dużą ilość tkanki tłuszczowej. Dlatego też tydzień po kuracji i dwa tygodnie po niej należy spożywać posiłki i pić napoje, które nie będą jej szkodzić. Unikajmy więc tłuszczu, cukru, kofeiny i alkoholu, ponieważ te składniki mogą obciążyć ten organ.

Kriolipoliza – skutki uboczne

Wiele opinii o kriolipolizie dotyczy jej skutków ubocznych. Zaraz po zabiegu na skóra jest zaczerwieniona. Mogą też pojawić się białe ślady po zasysaniu. Te objawy znikają zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Prawdziwe skutki uboczne kriolipolizy mogą (ale nie muszą) pojawić się dopiero po 2-3 dniach. Zazwyczaj obserwujemy wtedy obrzęk oraz niewielkie krwiaki. Skóra w miejscach, do których przykładana była głowica, może być obolała. Są to naturalne skutki intensywnego masowania i uciskania tkanki. Z uwagi na to przez pierwszy tydzień po zabiegu warto zarezerwować sobie trochę dodatkowego czasu na wypoczynek oraz nie planować intensywnego wysiłku fizycznego. 

Kriolipoliza – jak postępować po zabiegu?

Większość osób może powrócić do normalnych codziennych czynności natychmiast po zabiegu. Musimy jednak każdego dnia pić około 2 litry wody niegazowanej oraz zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych przez co najmniej tydzień. Aby efekty kriolipolizy były jak najlepsze, warto przyłożyć też większą uwagę do diety i stylu życia. Polecane są lekkostrawne posiłki oraz wprowadzenia do swojego planu dnia jakiejś formy fizycznej aktywności. 

Kriolipoliza – przeciwwskazania

Zabieg mogą wykonywać tylko osoby, których ogólny stan zdrowia jest dobry i nie mają problemów neurologicznych lub ortopedycznych. Kriolipolizy nie należy też stosować u pacjentów otyłych lub mających znaczną nadwagę. Istnieje też wiele innych przeciwwskazań, a są nimi także:

 • choroba Reynaud'a,

 • cukrzyca,

 • niewydolność nerek i wątroby,

 • egzema lub zapalenie skóry,

 • infekcja i gorączka,

 • rany skóry,

 • przebyte operacje,

 • żylaki,

 • nowotwór,

 • nadwrażliwość na zimno,

 • choroba wrzodowa,

 • ciąża i okres laktacji.

Kriolipoliza – cena zabiegu?

Zabieg kriolipolizy wykonywany w klinice medycyny estetycznej to wydatek rzędu 300-2000 złotych co zależy też od ilości przyłożeń aplikatora do ciała.