Cera naczynkowa – skąd się bierze ten problem?

Cera naczynkowa, reaktywna, płytko unaczyniona, ze skłonnością do rumienia – ten problem dotyka około 10% populacji, najczęściej w wieku 30-40 lat. To właśnie wtedy z reguły problem się nasila, powodując dyskomfort w wielu sytuacjach. Pojawia się niekontrolowane, napadowe czerwienienie się, popękane naczynka (pajączki), a często także wypryski, rozszerzone pory i zwiększona wrażliwość skóry. Bezpośrednią przyczyną rozszerzania naczyń krwionośnych i postawania rumienia jest tzw. czynnik VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). To właśnie on odpowiada za tworzenie nowych naczyń, ale również za wzrost ich przepuszczalności, co skutkuje zaczerwienieniem na twarzy.

Jaki krem do cery naczynkowej wybrać?

Cera naczynkowa przede wszystkim wymaga nawilżania. Szukaj więc kosmetyków bogatych w humektanty (kwas hialuronowy, glukonolakton). Dobrze służą jej także preparaty na bazie wody termalnej, która ma właściwości kojące i wyciszające rumień.

Dobry krem do cery naczynkowej powinien także wzmacniać naturalną barierę hydro-lipidową skóry. Dobrze sprawdzą się więc preparaty z ceramidami.

Największym wrogiem cery naczynkowej jest słońce. Stosowanie filtrów jest więc koniecznością. W naszych warunkach klimatycznych przez większość miesięcy wystarczy ochrona na poziomie SPF30 - SPF20. Na wakacjach i w okresie największego nasłonecznienia, warto zmienić filtr na wyższy (najlepiej SPF 50).

Skóra reaktywna lubi minimalizm. Warto więc ograniczyć ilość stosowanych na co dzień kosmetyków i starać się nie „przebodźcować” skóry. Jeśli stosujemy skoncentrowane specjalistyczne maści na noc, róbmy to wymiennie z produktami przeciwstarzeniowymi. Uważaj też, by nie przesadzić z ilością produktów na bazie kwasów.

Krem do cery naczynkowej – jakie składniki powinien zawierać?

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Dobrze dobrany krem na dzień to podstawa jeśli chcemy zmniejszyć rumień i wzmocnić naczynia krwionośne, przy okazji nie obciążając skóry. Warto postawić na preparaty bogate w cynk, witaminę E, C, K i PP. Na skórę naczyniową i ze skłonnością do trądzika różowatego dobrze wpływa także kwas azelainowy i kwasy PHA (kwas laktobionowy oraz glukonolakton).

W pielęgnacji cery naczynkowej dobrze sprawdzą się też kosmetyki zawierające niacynamid, który koi i wycisza reaktywność, zmniejsza rumień i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Krem do cery naczynkowej nie powinien zawierać składników, które mogą obciążać lub zapychać skórę. Stawiamy na lekkie, niekomodogenne formuły i unikamy w składzie parabenów, PEG-ów, ciężkich silikonów, olejów mineralnych, barwników, a także substancji zapachowych.