"Zazdroszczę ci tych pięknych loków!"  - prawdopodobnie słyszała to każda kobieta z naturalnie kręconymi włosami. I chociaż jest to komplement, wszystkie “kręcone” dziewczyny zbyt dobrze wiedzą, z jak ciężką pracą w ich przypadku wiąże się good hair day (ang. dzień dobrych włosów). Loki potrafią bowiem być nieprzewidywalne, niesforne i trudne do opanowania, ale przy odpowiedniej pielęgnacji nawet to nie nie będzie wam straszne. Różnica między kochaniem swoich kręconych włosów, a ciągłym stanem walki rozbija się bowiem tylko i wyłącznie o to, jak o nie dbamy.

Ze względu na wszystkie skręcenia i zagięcia, kręcone włosy mogą być delikatne i kruche, ponieważ naturalne nawilżające olejki produkowane przez skórę głowy mają utrudniony dostęp do struktury włosa na całej długości. Zasadniczo, kręcone włosy to włosy spragnione, a więc bardziej wymagające. Zobaczcie, jakie sztuczki dotyczące ich pielęgnacji mają w swoich rękawach najlepsi styliści fryzur.

Dobry szampon do kręconych włosów [ranking]

Spójrzmy na kręcone włosy jak na delikatny kaszmir. Tak samo, jak nikt nie odważyłby się uprać kaszmirowy sweter twardym detergentem, tak loki nie powinny być traktowane byle jakim szamponem. Najlepszym wyborem będą w tym przypadku specjalistyczne produkty dedykowane skrętom, jak i silnie nawilżające szampony, jednak najważniejsze jest to, by nie zawierały agresywnych detergentów i silikonów. Oto przykłady kilku szamponów, które dobrze współpracują z wysuszonymi lokami:

Czym czesać kręcone włosy: szczotką czy grzebieniem?

Szczotka + loki = masakra. Chyba że chce się wyglądać jak natapirowany metalowy muzyk z lat 80. (w dodatku z bardzo zniszczonymi włosami), ale coś nam mówi, że raczej nikt nie chce. Jedynym akceptowalnym akcesorium do rozczesywania loków jest klasyczny grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. 

Jak prawidłowo czesać kręcone włosy?

Mając odpowiedni grzebień, czas zabrać się za prawdziwe rozczesywanie włosów, ale być może czas zmodyfikować technikę. Kręcone włosy powinno się bowiem rozczesywać od dołu do góry, ponieważ pozwala to na delikatne rozdzielenie każdego splątania, potocznie zwanego kołtunem. A która nigdy nie odcięła złośliwego kołtuna, niech pierwsza rzuci nożyczkami!

Jak często obcinać kręcone włosy?

Zniszczone włosy nigdy nie wyglądają dobrze (nie wspominając o rozdwajających się końcówkach, które mogą sprawić, że loki będą się bardzo puszyć na dole). Dla zdrowych, sprężystych i świeżych skrętów warto wybrać się do fryzjera (lub zaufanej osoby) co sześć do ośmiu tygodni, żeby delikatnie podciąć końcówki.

Dobre olejki do kręconych włosów

Kiedy kręcone włosy przechodzą suchą lub matową fazę, nie chcemy obciążać ich tonami produktu. Żeby zapewnić im optymalne odżywienie, wystarczy użyć opuszków palców i nałożyć na końcówki kropelkę intensywnie nawilżającej odżywki, olejku, która zadba o ich blask i nada im sprężystość. W przypadku cienkich włosów można zamienić tradycyjne odżywki i oleje na te w sprayu. Nawilżanie i odżywianie to najlepszy przyjaciel loków, więc nie trzeba bać się codziennego używania takich produktów – swobodnie możemy nakładać je na wilgotne włosy, nawet jeśli tego dnia nie planujemy ich myć.

Jak często myć kręcone włosy?

Kręcone włosy nie muszą być myte tak często, jak proste, bo grozi to nadmiernym wysuszeniem i kruszeniem wiecznie spragnionych loków. Myj więc głowę tylko wtedy, kiedy musisz. 

Jak myć kręcone włosy

Gorący prysznic? Tak, ale nigdy w przypadku włosów. Wszystkie rodzaje włosów powinno się płukać jak najzimniejszą (najlepiej lodowatą) wodą, ponieważ zamyka ona łuski, zatrzymując wilgoć w środku włosów, dzięki czemu stają się one bardziej lśniące i nie będą się puszyć.

Czy powinno się suszyć kręcone włosy?

Suszarki, prostownice i lokówki bardzo przyczyniają się do zniszczeń włosów. Najlepiej pozwolić im schnąć na powietrzu i zachowywać się naturalnie, ewentualnie od czasu do czasu korzystając z wałków, ale jeśli bardzo chcemy korzystać z fryzjerskich sprzętów, powinnyśmy zainwestować w te najlepszej jakości i nigdy nie zapominać o jednoczesnym stosowaniu preparatów chroniących przed wysokimi temperaturami – inaczej piękne loki bardzo szybko zaczną przypominać stertę siana. 

Sposób na piękne kręcone włosy: jedwabna poszewka na poduszkę

Noc to niebezpieczna pora dla kręconych włosów i loteria dla ich posiadaczek. Obudzę się z koszmarnie przygniecioną fryzurą, czy uda się ją uratować? Nigdy nie wiadomo, co będzie czekało w lustrze po przebudzeniu. Oprócz tego, podczas snu loki są bardzo podatne na zniszczenie, więc eksperci zalecają zadbanie o nie również wtedy, kiedy same chrapiemy w objęciach Morfeusza. Jednym z takich sposobów jest fryzura na ananasa, czyli po prostu zebranie wszystkich włosów w luźnego kucyka lub koczka na samym czubku głowy, używając do tego miękkiej gumki z frotte. Dobrze sprawdzi się również wymiana poduszkowych poszewek na jedwabne, ponieważ zmniejszają one tarcie na włosach, co sprawia, że rano wyglądają one na gładsze i bardziej nawilżone, niż w przypadku spania na zwykłych bawełnianych powłoczkach.