Jeśli masz ważne powody, żeby zrezygnować z karmienia piersią i podjęłaś taką decyzję, nie zadręczaj się tym. Mleka modyfikowane są dobre i bezpieczne - ich producenci muszą spełniać bardzo wysokie standardy jakości. Skład tych preparatów musi być dostosowany do potrzeb maleństwa. Mleka w proszku zawierają więc ściśle określone proporcje składników odżywczych - białek, cukrów, tłuszczu, składników mineralnych oraz witamin. W tym wypadku określenie "sztuczne" wcale nie oznacza "niezdrowe".

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko jest uczulone na mleko modyfikowane czy nie?

Objawy alergii są różne. Najczęściej jako pierwsze mogą pojawić się zmiany na skórze: wysypka, drobne grudki ? głównie na policzkach, płatkach uszu i tułowiu. Czasem występują też reakcje ze strony przewodu pokarmowego: uporczywe ulewania, wymioty, kolki, zaparcia oraz biegunki (w kupce może być nieco śluzu lub krwi). Alergię można również podejrzewać wtedy, gdy maluch ma świszczący oddech, kaszel bez gorączki lub nawracające zapalenia oskrzeli. Jeśli lekarz opiekujący się dzieckiem rozpozna alergię pokarmową, zaleci zastąpienie mleka modyfikowanego preparatem bezmlecznym, tzw. hydrolizatem (np. Bebilon pepti 1 lub 2, Bebilon pepti MCT, Nutramigen itd.). Preparaty te mają zamiast pełnych cząsteczek białka, cząsteczki "pocięte" na krótkie fragmenty lub nawet na wolne aminokwasy (np. Bebilon amino). Hydrolizaty to preparaty lecznicze i powinny być stosowane na zlecenie lekarza (są na receptę).

Czy smoczki trzeba sterylizować dłużej niż butelki? Przecież dziecko bierze je do buzi!

Butelki sterylizujemy przez pierwsze pół roku życia niemowlęcia. A smoczki rzeczywiście warto wyparzać nieco dłużej. Przestaje to jednak mieć sens wtedy, kiedy maluch zaczyna pełzać lub raczkować po całym mieszkaniu i bierze do buzi niemal wszystko, co napotka na swej drodze. W tych sytuacjach i tak ma częsty kontakt z "domowymi" bakteriami.

Karmię synka na przemian dwoma rodzajami mleka modyfikowanego. Pediatra powiedział mi jednak, że powinnam się zdecydować na jedno. Dlaczego?

Dlatego, że każde mleko modyfikowane produkowane jest na bazie mleka krowiego - skład i smak poszczególnych mieszanek w gruncie rzeczy niewiele się różnią. Najlepiej więc wybrać tę mieszankę, która dziecku bardziej smakuje.

Odkąd przestawiłam córeczkę z karmienia piersią na mleko modyfi kowane, dość często ma zaparcia. Czy wiąże się to ze zmianą diety?

Może się tak zdarzyć po przejściu z piersi na butelkę. Aby pomóc córeczce, trzeba zadbać, by dostawała dużo płynów. Najlepiej podawać jej przegotowaną letnią wodę albo herbatkę rumiankową czy koperkową. Jeśli zaparcia nie miną, warto będzie zastanowić się nad zmianą rodzaju mleka modyfikowanego. Jeżeli mała ukończyła 4 miesiące, można już wprowadzić do jej diety gotowane jarzyny, zupki, soki i przeciery owocowe. Nowe dania pomogą uregulować trawienie.

Mój 6-miesięczny synek nie chce już pić z butelki, odpycha ją. Lubi za to pić z kubeczka i jeść łyżeczką, ale zajmuje mu to strasznie dużo czasu. Jak można przekonać go do picia z butelki?

Nie ma sensu go przekonywać! Bardzo dobrze, że dziecko zaczyna już "wyrastać z butelki" i że rwie się do "dorosłego" sposobu jedzenia. To normalne, że z początku idzie mu to "niezgrabnie" i trwa dość długo. Z czasem oboje - ty i maluszek - nabierzecie wprawy! Mleko można podawać z kubeczka, a zagęszczone kaszką - łyżeczką z miseczki lub talerzyka.

Zobacz także:

Moja mała ma prawie 7 miesięcy i jest niejadkiem. Przemycam jej mleko przez sen. Co jeszcze robić?

Lepiej nie podtrzymywać niemowlęcego zwyczaju jedzenia w nocy. Karmiony przez sen maluch niszczy sobie ząbki, bo resztki jedzenia osiadają na szkliwie. Jeśli córeczka dobrze się rozwija, nie jest wielkim problemem to, że zapowiada się na niejadka. Jeśli zaś ma niedowagę, lepiej podawać jej nieco treściwsze posiłki (np. mleko zagęszczone kaszką, budyń z dodatkiem żółtka, zupkę z kroplą oliwy). Twoja mała dziewczynka powinna dostawać 5 posiłków w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach i z zachowaniem przerwy na sen w nocy. Jeśli chcesz podać maluchowi kaszkę z butelki, powinna być rzadsza. A jeśli twój brzdąc woli już zajadać łyżeczką, przygotuj mu nieco bardziej gęstą.

konsultacja: Elżbieta Banaś, dietetyk