Nie ma takiej potrzeby. Skoro przyrost wagi dziecka jest prawidłowy, nie ma powodu, by dokarmiać dziecko. Możliwe, że córka wcale nie płacze z głodu, ale dlatego, że pragnie twojej bliskości lub ma ochotę dłużej ssać pierś – sprawia jej to przyjemność (może sprawę rozwiąże smoczek?). Dokarmiać trzeba jedynie te niemowlęta, które słabo przybierają na wadze. Stosuje się wtedy karmienie mieszane. Polega ono na tym, że po wypiciu porcji pokarmu mamy maluszek dostaje dodatkowo butelkę z mlekiem  modyfikowanym. Decyzję w tej sprawie powinien jednak zawsze podjąć pediatra opiekujący się dzieckiem.

Czy można przyrządzić kaszkę mleczno-ryżową na mleku modyfikowanym, zamiast na wodzie?

Kaszka mleczno-ryżowa ma już w składzie mleko modyfikowane. Trzeba ją więc przyrządzać zgodnie z instrukcją, bo inaczej będzie dla organizmu niemowlęcia zbyt dużym obciążeniem. Jeśli chcesz przygotować dziecku posiłek na mleku modyfikowanym, które aktualnie jada, dodaj do niego kleik bezmleczny lub kaszkę kukurydzianą. Wtedy dziecko dostanie tę samą ilość mleka jak zwykle, a posiłek będzie bardziej treściwy i kaloryczny.

Mój 5-miesięczny synek dostaje mleko modyfikowane 1 i dobrze się rozwija. Próbowałam przejść na numer 2, ale to mu nie smakuje. Co robić?

Przyjęło się, że zmiana mleka następuje, gdy dziecko skończy 4 miesiące, bo wtedy mleko 1 nie pokrywa zapotrzebowania na niektóre składniki odżywcze. Jeśli jednak twój synek dobrze przybiera na wadze i chętnie zjada dotychczasowe mleko, nie musisz za wszelką cenę spieszyć się ze zmianami. Możesz karmić go „jedynką” nawet do końca pierwszego roku życia. Zacznij natomiast wprowadzać posiłki uzupełniające według schematu żywienia niemowląt karmionych sztucznie.

Czy to nie dziwne, że 2-letnia córcia budzi się na nocne karmienie i wciąż domaga się butelki!

Dziwne, bo dwuletni szkrab nie powinien już jeść ani pić z butelki. Możesz podać córeczce w nocy wodę do picia z kubeczka z dziubkiem i nic więcej. Postaraj się jednak, aby przed pójściem do łóżka dziecko zjadło jakiś treściwy posiłek – może to być np. kaszka albo kanapki czy naleśniki i kubek mleka lub kakao. Najedzony 2-latek powinien spokojnie spać do rana.

Ile mleka modyfikowanego ma dostawać 2-letnie dziecko? Synek bardzo lubi serki i jogurty, więc produktów mlecznych w jego diecie jest sporo.

Dziecko w tym wieku powinno wypijać 500-600 ml mleka dziennie (w tym też jogurtów), a prócz tego zjadać plaster sera białego lub żółtego (cienki). Nadmiar serów (szczególnie żółtych), może prowadzić do przeciążenia nerek i sprzyja otyłości. Lepiej ograniczyć ilość serów żółtych i słodkich serków homogenizowanych, a w zamian podawać kaszki lub kakao na mleku modyfikowanym dla dzieci powyżej roku. W codziennym jadłospisie brzdąca powinny się też znaleźć produkty z innych grup: zbożowe, warzywa, owoce, mięso itd.

Wybieram się do pracy i chcę zostawić dziecko z nianią. Jednak moja córeczka nie lubi, gdy opiekunka karmi ją butelką. Uspokaja się tylko wtedy, gdy karmię ją ja. Jak mogę to zmienić?

Karmienie jest dla córeczki nie tylko chwilą zaspokajania głodu, ale także okazją do bycia blisko mamy. Dlatego twoja mała protestuje, gdy próbuje cię zastąpić ktoś inny! Problem ten powinien się rozwiązać, kiedy niania i córeczka lepiej się poznają i choć trochę zaprzyjaźnią. Zanim więc podejmiesz pracę, postaraj się spędzić trochę czasu z dzieckiem i nową opiekunką. Będzie świetnie, gdy ta pani ponosi małą, poprzytula i zajmie czymś interesującym. Potem może spróbować napoić ją wodą, a dopiero po pewnym czasie podać butelkę z mlekiem.

Zobacz także:

Chcę zacząć karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Jednak w sklepach jest bardzo wiele jego rodzajów. Skąd mam wiedzieć, które mleko będzie najlepsze dla mojego synka?

Najlepiej zapytać o zdanie pediatrę, który się nim opiekuje. Skład mieszanek różnych firm jest bardzo podobny, różnią się tylko odrobinę smakiem. Trudno przewidzieć, które mleko modyfikowane będzie smakowało twojemu maluchowi. Sama zobaczysz, czy mleko smakuje szkrabowi. Poznasz to po tym, czy zjada go sporo i chętnie, czy dobrze przybiera na wadze, spokojnie śpi i jest zadowolony z życia.

Informacja, że kaszka jest przeznaczona dla malca np. od 7. miesiąca życia oznacza, że można podać ją dziecku, które skończyło już 6 miesięcy.