"Gierek": Kożuchowska, Koterski, Zawierucha, Frycz i wielu innych, obsada filmu

Nowy film Michała Węgrzyna "Gierek" cieszy się ogromnym zainteresowaniem, choć premiera zaplanowana jest dopiero na jesień 2021 roku. To kwestia nie tylko tytułowego bohatera, I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, ale też sentymentu Polaków do czasów PRL-u.

„Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Chcieliśmy wypełnić tę lukę. Przy pisaniu scenariusza inspiracje czerpaliśmy z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę”, mówił w wywiadzie jeden ze scenarzystów filmu, Rafał Woś.

Ciekawość budzi też obsada filmu, która składa się z prawdziwej aktorskiej śmietanki. Główną rolę legendarnego przywódcy zagra Misiek Koterski, którego metamorfoza budzi wiele emocji - nie dość, że do złudzenia przypomina Edwarda Gierka, to do roli przytył prawie 20 kg! Jak podają media, nauczył się też czytać w języku francuskim.

Zobacz też: Misiek Koterski zagra Edwarda Gierka. Do roli przytył 17 kg. Jego metamorfoza jest spektakularna!

W roli małżonki sekretarza zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską z kilkupoziomowym kokiem, jakie były modne w pod koniec lat 70. Trzeba przyznać, że aktorka wygląda w tych retro stylizacjach jak żywcem wyjęta z minionej epoki. 

"Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości -trudno dostrzec między nami podobieństwo... Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali moje obawy. W naszej filmowej opowieści Stasia ma Twoje oczy, figurę i temperament", zdradziła Kożuchowska.

W filmie, oprócz tytułowej pary (producenci już zapowiedzieli gorące sceny między postaciami) zobaczymy aktorską śmietankę: Ewę Ziętek, Jana Frycza w roli prymasa, Rafała Zawieruchę, Antoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę Więdłochę, Natalię Lesz, Domnikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Macieja Zakościelnego, Mikołaja Roznerskiego i wielu innych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michał Koterski (@misiekkoterski) Lip 15, 2020 o 11:42 PDT

"Gierek": "To nie będzie film polityczny", fabuła filmu

Do sieci wypłynęły zdjęcia z planu, na których widać spektakularne kreacje i wnętrza kręcone podczas balu sylwestrowego w 76. roku. Akcja filmu toczy się w latach 1970 – 1982, kiedy Edward Gierek został I sekretarzem KC PZPR, do momentu jego internowania. Zdjęcia realizowane są w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu. W połowie sierpnia ekipa zawita do stolicy. Janusz Iwanowski, producent filmu, który zapowiada się już wielkim kinowym hitem (na ile pozwoli na to koronawirus), zapewnia, że "Gierek" nie będzie filmem politycznym. Pokaże za to bardziej prywatne oblicze sekretarza KC PZPR - Edwarda Gierka jako męża, syna oraz jego relacje z żoną.

"Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, sam Gierek zaskoczy niejednego widza, a kobiety wzruszy do łez", powiedział Janusz Iwanowski.

Skąd tak wielka wiedza na temat życia prywatnego Gierka? Producent filmu, Janusz Iwanowski, informacje o legendarnym sekretarzu gromadził przez niemal 30 lat. 

Zobacz też: Sukces Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie" powalczy o Złote Lwy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez GIEREK - Film (@globalstudio.film) Sie 2, 2020 o 11:59 PDT

"Gierek": kiedy premiera filmu?

Premiera wyczekiwanego z niecierpliwością "Gierka" przewidziana jest na jesień 2021 roku, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka. Do tego czasu możemy spodziewać się na pewno wielu nowych ciekawostek i plotek z planu.  

Zobacz też: KOBIETA WIDZI WIĘCEJ: Sex, kasety video i K-pop, czyli wszystko czego nie wiedzieliśmy o Koreankach [OKIEM EKSPERTA]

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michał Koterski (@misiekkoterski) Sie 1, 2020 o 11:36 PDT