Gdy przytrafi ci się bolesna kontuzja kostki, usztywnij ją bandażem elastycznym i jak najszybciej zgłoś się do chirurga. Tylko lekarz może sprawdzić, czy została lekko skręcona, czy też nastąpiło poważne zwichnięcie. W zależności od rodzaju urazu dobierze najlepszy sposób leczenia.

Zimne okłady i bandaż

Gdy uraz jest niewielki, np. ogranicza się do lekkiego skręcenia, lekarz z pewnością zaleci zimne okłady, dzięki którym zmniejszy się ból, a opuchlizna szybciej zniknie. Najpierw na 10-15 minut możesz przyłożyć lód zawinięty w folię i ręcznik, a potem kompresy z zimnej wody i altacetu - zmieniaj je kilkakrotnie w ciągu dnia, a staw usztywnij elastycznym bandażem.
Zimne okłady i bandażowanie trzeba powtarzać przez 10-14 dni. Unikaj w tym czasie dłuższych spacerów, jazdy na rowerze i intensywnej gimnastyki. Jeśli noga bardzo ci dokucza, możesz zażyć tabletki przeciwbólowe (np. Paracetamol, Apap) i przeciwobrzękowe (np. Reparil). Nigdy nie staraj się na siłę rozchodzić bolącego stawu.

Orteza albo gips

Kiedy w skręconej kostce zostały naderwane lub zerwane więzadła, chirurg może unieruchomić nogę na 3-4 tygodnie opatrunkiem gipsowym lub specjalnym usztywniaczem - ortezą (jest lżejszy od gipsu i można go zdejmować, np. przed kąpielą). Dzięki usztywnieniu stawu tkanki szybciej się zregenerują.

W wypadku zwichnięcia przed założeniem opatrunku gipsowego konieczne może się okazać ustawienie kości we właściwym miejscu (w znieczuleniu). Gips trzeba nosić przez 3-4 tygodnie. Po jego zdjęciu trzeba nogę oszczędzać: nie można biegać, skakać. Przez minimum dwa miesiące nie wolno chodzić na wysokich obcasach. W ramach rehabilitacji lekarz może zalecić masaże lub pływanie.

Skręcenie czy zwichnięcie

Skręcenie
Co się stało: Zostało naderwane bądź nawet zerwane więzadło, a torebka stawowa uszkodzona.
Objawy: Pojawia się opuchlizna, zasinienie, miejsce urazu staje się gorące, chodzenie sprawia ból.

Zwichnięcie
Co się stało: Sąsiadujące ze sobą kości utraciły łączność. W efekcie torebka stawowa została rozerwana, a więzadła zerwane.
Objawy: Staw jest zniekształcony, opuchnięty, bardzo boli, poruszanie nim jest niemożliwe.