Żyjemy w czasach kiedy ludzie w końcu przejrzeli na oczy i zrozumieli, że chemicznie produkowane produkty, ulepszacze i konserwanty nie są dobre dla naszego ciała. Zarówno w żywności, jak i kosmetykach. Nasze organizmy zdecydowanie tęsknią za naturą, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście.

Czym są kosmetyki organiczne?

Kosmetyki takie, coraz bardziej popularne nie maja w swoim skaldzie konserwantów. Mają przez to krótszą datę ważności, ale działają lepiej na naszą skórę. Wiele z nich należy przez to przechowywać w lodówce. Konserwanty, czyli parabeny powodują wiele uczuleń i są też podejrzewane o działanie rakotwórcze.
Zwykłe, najczęściej tanie kosmetyki zawierają też SLS-y oraz SLES-y, są to pochodne siarczanu sodu i ropy naftowej. Są one odpowiedzialne m.in. za pienienie się szamponów czy żeli pod prysznic. Składniki te mocno wysuszają nasza skórę, dlatego często po prysznicu mamy suchą, łuszczącą się skórę.

W kosmetykach organicznych nie ma też składników pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego wywodzących się z upraw modyfikowanych genetycznie.
Podstawą w składzie kosmetyków organicznych są naturalne wyciągi z roślin, olejki eteryczne, naturalne oleje i masła czy otręby lub płatki owsiane.

Kosmetyki organiczne zazwyczaj pięknie pachną i nie powodują alergii. Są bezpieczne dla naszej skóry. Dodatkowo są produkowane w sposób bezpieczny dla środowiska, a ich opakowania najczęściej są z materiałów recyklingowych.

Jak rozpoznać prawdziwe kosmetyki organiczne?

Jednym z certyfikatów gwarantującym oryginalne kosmetyki organiczne jest Certyfikat Soil Association przyznawany przez angielską organizację Soil Association. Produkty oznaczone tym certyfikatem muszą spełnić bardzo rygorystyczne kryteria obejmujace cały łańcuch produkcji.

Zobacz także:

Innymi certyfikatami eko są:

Cosmebio – produkty z tym certyfikatem muszą zawierać przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego z upraw ekoloicznych.

Demeter – niemiecki certyfikat dla marek produkujących wyłącznie z produktów uprawianych bez udziału nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.

Ecocert – podobnie jak Cosmebio certyfikat ten wymaga użycia przynajmniej 95% surówców naturalnych z upraw eko.

NaTrue – europejska organizacja, która wymaga, aby przynajmniej 75% wszystkich produktów danej marki spełniało jej wymogi. Przyznaje ona trzy certyfikaty: kosmetyk naturalny (jedna gwiazdka) , kosmetyk naturalny ze składnikami bio (dwie gwiazdki)   oraz kosmetyk organiczny (trzy gwiazdki) . Certyfikat ten posiada m.in. marka PAT&RUB.