Kiedy będzie można organizować wesela?

To pytanie zadaje sobie cała branża zajmująca się organizacją weselnych przyjęć. Brak informacji o możliwym terminie "odmrożenia" wesel, to też duży stres dla wielu par młodych, które przygotowują się do tego niezwykłego dnia nawet kilka lat. Nie dziwi więc fakt, że od momentu rozluźniania restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa, termin możliwości organizacji wesel to jedna z najbardziej oczekiwanych informacji.  Na szczęście pojawiła się iskierka nadziei, gdy Janusz Cieszyński, wiceminister resortu, poinformował, że wkrótce możemy spodziewać się komunikatu w tej sprawie.

Czy w 4. etapie zostanie "rozmrożona" branża weselna?

18 maja wszedł w życie trzeci etap odmrażania polskiej gospodarki. Przywrócona została działalność m.in. zakładów fryzjerskich i lokali gastronomicznych. Pojawił się więc cień nadziei, że to pierwsze kroki do możliwości organizacji przyjęć weselnych, które są ściśle związane z branżą ślubną.

Jak informowała już Jadwiga Emilewicz, kolejne etapy rozmrażania gospodarki będą wprowadzane w odstępach 2-tygodniowych, obserwując na bieżąco liczbę nowych przypadków zachorowań. Można więc założyć, że jeśli tendencja nowych zakażeń będzie spadkowa, to za ok. 14 dni przejdziemy do 4. etapu odmrażania gospodarki - czy rząd podejmie wtedy kwestię wesel?

Kiedy padnie informacja o możliwości organizacji wesel?

W tej sprawie żaden oficjalny komunikat jeszcze niestety się nie pojawił. Pojawiają się jednak spekulacje, będące pokłosiem wypowiedzi w mediach wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego oraz wiceszefowej ministerstwa rozwoju, Olgi Semeniuk. 

"Jeżeli chodzi o wiadomości dla osób planujących wesele to już wkrótce, a mam ogromną nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu, będziemy mieli gotowy komunikat. Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, natomiast prowadzimy intensywne prace analityczne - mówił Janusz Cieszyński na antenie WP.

Wiceszefowa ministerstwa rozwoju poszła o krok dalej. Olga Semeniuk rozmawiała 19 maja podczas wideokonferencji z przedstawicielami branży ślubnej o obostrzeniach dotyczących m.in. liczby osób na weselach oraz wytycznych w sprawie powierzchni.

"Spotkanie służyło wypracowaniu projektu wytycznych w podziale na poszczególne sektory. Czy innym jest catering, czym innym zespół muzyczny, fotograf czy agencja dekoratorska. Chcemy jak najszybciej opracować protokół z wytycznymi dot. bezpieczeństwa organizacji wesel i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby był gotowy w każdej chwili do publikacji", przyznała wiceminister.

Semeniuk wyraziła nadzieję na to, że od 1 czerwca będzie możliwość organizacji wesel, z zastrzeżeniem że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.