Naukowcy ostrzegają: Covid-19 będzie miał dewastujący wpływ na kobiety w ciąży

W listopadzie tego roku w  "Lancecie" opublikowany został artykuł, w którym zwrócono uwagę na istotny problem, którego dziś możemy jeszcze nie dostrzegać – za chwilę jednak będzie mieć ogromny wpływ nie tylko na życie jednej grupy ludzi, ale być może znaczenie o wymiarze globalnym.  W naukowym czasopiśmie omówiony został wpływ pandemii Covid -19 na zdrowie psychiczne ciężarnych. Jak wykazują badania, to właśnie one, a zwłaszcza te, które zostały zainfekowane koronawirusem staną się najdotkliwiej doświadczone epidemią koronawirusa. Jak przekonują naukowcy, u co trzeciej rozwinie się m.in. depresja. W Stanach Zjednoczonych w kwietniu tego roku, a więc w miesiącu pierwszej fali Covid-19, zdiagnozowano trzy razy więcej przypadków depresji wśród kobiet, ale też mężczyzn.

Zobacz też: Stres, lęki, zaniżone poczucie własnej wartości: 60 proc. młodych ludzi nie radzi sobie z presją

Co to dokładnie oznacza według naukowców w praktyce? Mimo wszystko, badania jednoznacznie wskazują na wyższy poziom stresu u kobiet niż mężczyzn, a różnica sięga od 3 do 10%.Przez co najmniej trzy kolejne lata, kobiety, których ciąża i poród przypadły na czas pandemii będą prawdopodobnie cierpieć na zaburzenia depresyjne lub lęki, i bezsenność. Problem ten może dotknąć nawet 350 tys. Polek. Komu jednak należy się największa pomoc? Zdecydowanie do tej grupy należą ciężarne kobiety zakażone SARS-CoV-2 (ok. 6 a 10 tys. kobiet).

Zobacz też: Hospicja perinatalne zamiast klinik aborcyjnych: tak politycy mydlą nam oczy w temacie aborcji

Covid-19: kobiety padną ofiarą pandemii?

Do tej pory głównie lekarze i psycholodzy zwracali uwagę na wagę tego problemu. Skoro naukowcy opublikowali również twarde dane, pada pytanie, kiedy rząd podejmie temat systemowej opieki nad kobietami, których ciąża i poród przypadły na czas pandemii koronawirusa. To z resztą nie jedyny temat, który powinien zostać podjęty - równie istotnym i przerażającym jest wzrost przemocy domowej wobec kobiet, która w czasie pandemii wzrosła trzykrotnie! Czy kobiety okażą się najmocniej dotkniętymi skutkami pandemii? Czy przełoży się to na pokolenie urodzone w 2020 roku i pierwszym kwartale 2021 roku - co do tego naukowcy są zgodni - pandemia zostawi trwały ślad w naszej psychice.

Źródło: The Lancet