Koronawirus na świecie. Jak Tajwan radzi sobie z pandemią?

Łączna liczba zachorowań na koronawirusa na Tajwanie to 529 osób, w tym 7 zmarłych (stan na12 października 2020 r.). Dla porównania w Polsce mamy 149 tysięcy przypadków SARS-CoV-2 i aż 3308 zmarłych z powodu koronawirusa (stan na 15 października 2020 r.). Niestety statystyki wciąż rosną. Jak to możliwe, że kraj o populacji ponad 24 milionów mieszkańców jest w stanie opanować rozwój choroby? Za sprawną organizację społeczeństwa i ochronę mieszkańców przed zarażeniem odpowiada wyjątkowa minister ds. cyfryzacji Audrey Tang. Minister, której IQ wynosi 180, pożytkując swoje umiejętności do walki z koronowirusem wykorzystała big data i nowoczesne możliwości technologiczne. 

Gdy tylko rozpoczęła się epidemia, rząd Tajwanu od razu wprowadził procedury zabezpieczające mieszkańców. Już w grudniu 2019 r. zawieszono połączenia lotnicze do Chin i zarządzono mierzenie temperatur wszystkich podróżnych na lotniskach. Jednak najbardziej rewolucyjnym posunięciem był pomysł minister cyfryzacji Audrey Tang. Rozwiązaniem tym było wprowadzenie aplikacji monitorującej przebieg epidemii i informującej mieszkańców na temat zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. 

Aplikacja umożliwiała przede wszystkim monitorowanie przemieszczania się osób chorych oraz nadzorowanie pacjentów przebywających na kwarantannie. Program w telefonie kontrolował ich, aby nie przekraczali progu swojego domu, a jeśli to zrobili, wyznaczana była grzywna pieniężna. 

Audrey Tang i nowoczesna technologia w walce z COVID-19

Wielkim ułatwieniem dla mieszkańców Tajwanu była funkcja aplikacji, która pozwalała na sprawdzanie stanu ilości maseczek w poszczególnych aptekach i punktach sprzedaży. Na mapkach w smartfonie zaznaczone były pinezkami miejsca, w których dostępne są maseczki oraz informacje o ich liczbie. Specjalnie stworzony na potrzeby aplikacji bot informował gdzie znajduje się najbliższy sklep, w którym warto zaopatrzyć się w artykuły sanitarne. 

Audrey Tang, aby zapobiec brakom maseczek w sklepach, wprowadziła racje tygodniowe dla każdego mieszkańca. Raz na dwa tygodnie każdy dorosły mógł kupić 9 maseczek, a dziecku przysługiwało ich 10. 

Według Audrey Tang z aplikacji skorzystało ponad 10 milionów obywateli. A dzięki upublicznieniu przez minister kodów do aplikacji, prywatne firmy i programiści mogli poszerzać system o nowe funkcje i dostosowywać go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. osób niewidomych. 

Zobacz również: WHO prowadzi prace nad szczepionką na koronawirusa

Audrey Tang - transpłciowa bohaterka z IQ 180

Audrey Tang obecnie sprawuje urząd minister ds. cyfryzacji na Tajwanie. Została najmłodszym pracownikiem administracji na wysokim szczeblu i jednocześnie pierwszym transpłciowym członkiem rządu. Jest uznawana za jedną z najlepszych programistek na świecie. Już jako nastolatka wykazywała się umiejętnościami komputerowymi, a na tle rówieśników była nad wiek dojrzała i inteligentna. W wieku 19 lat założyła własną firmę informatyczną, po czym pracowała jako programistka dla giganta na rynku technologicznym - firmy Apple. 

Jednak nie zawsze jej talent był doceniany. W szkole spotkała się z hejtem i prześladowaniem ze strony innych dzieci. Dlatego też będąc w gimnazjum, porzuciła szkołę i z pomocą mamy uczyła się samodzielnie z domu za pośrednictwem internetu. 

Audrey Tang jest nie tylko świetną programistką i polityczką. To także ikona społeczności LGBT+ wśród młodzieży na Tajwanie. Sama urodziła się w ciele mężczyzny, jednak już jako nastolatka przeszła operację korekty płci. W ramach swojej kariery politycznej aktywnie działa na rzecz osób LGBT+, inspirując młodych ludzi. 

Przeczytaj także: 6 porad jak zostać kobietą sukcesu!