Liczba ofiar zakażonych koronawirusem rośnie!

Koronawirus z Chin zabił do tej pory 106 osób, a liczba zakażonych dalej rośnie - jest ich co najmniej kolejne 4000. Na te dane, które budzą uzasadniona panikę także w naszym kraju odpowiedziały polskie władze. Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiło się oficjalne oświadczenie w sprawie rozpoznania objawów szalejącego w Chinach koronawirusa. W komunikacie dostajemy wskazówki jak rozpoznać groźny dla życia wirus oraz jak odróżnić go od przeziębienia. Nie powinno się tego apelu bagatelizować mimo odległości jaka dzieli nas od Chin. Z informacji ambasady RP w Chinach wynika, że obecnie w objętym kwarantanną mieście Wuhan i okolicach przebywa 27 obywateli polskich.

Oficjalny apel Ministerstwa Zdrowia


Rzecznik MInisterstwa Zdrowia przestrzega: jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:

  • temperatura ciała powyżej 38℃;
  • kaszel, duszność

powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajdziesz w załączniku poniżej.

"Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem. Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem".