Koronawirus a poród: Ministerstwa Zdrowia odpowiada na apel fundacji

Poród w czasach koronawirusa okazuje się nie lada wyzwaniem. Kobiety, które mają terminy porodów na najbliższy czas są przerażone w związku z pojawiającymi się informacjami o braku możliwości porodów rodzinnych i odwiedzin na porodówkach i oddziałach ginekologicznych. Sprawy w swoje ręce postanowiła wziąć Fundacja Rodzić po Ludzku i wystosowała apel do Ministra Zdrowia o przekazanie ogólnych zaleceń w związku z panującą sytuacją. 

"Obecnie panujący chaos informacyjny i proceduralny zmusza nas do zaapelowania do Ministra Zdrowia o pochylenie się nad kobietami w ciąży, w porodzie i w połogu. Oczekujemy przedstawienia jawnych zaleceń dotyczących opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym w sytuacji zagrożenia lub zarażenia wirusem COVID-19. Uważamy, że zalecenia polskich konsultantów są informacją publiczną i powinny być powszechnie dostępne." - czytamy na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fundacja wymieniła zagadnienia, które powinny zostać poruszone, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości kobiet w ciąży czekających na poród. Wśród nich są między innymi: prośba o udzielenie informacji "jak zorganizowana jest aktualnie opieka nad kobietami w ciąży, w porodzie i połogu. Jak wygląda dostępność do wizyt i badań, opieka sprawowana przez położne POZ nad kobietami w trakcie ciąży i po porodzie. Jak wygląda opieka na salach porodowych, oddziałach położniczych i kwestia obecności osób bliskich wspierających kobiety w szpitalu."

Fundacja zwróciła uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt, a mianowicie wsparcia psychologicznego dla kobiet, które często zmagają się z depresją okołoporodową lub potrzebują takiej pomocy w czasie ciąży.

Na apel Fundacji Rodzić po Ludzku odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia w specjalnym oświadczeniu z dnia 19 marca 2020 r. 

Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży tuż przed porodem

Poniżej zamieszczamy całą treść oświadczenia Ministra Zdrowia wydanego przez rzecznika prasowego Ministra Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza:

19 marca 2020 roku zostały zmienione zalecenia prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Przedmiotowe zalecenia zostały również zaakceptowane przez prof. M. Zimmera, Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Zobacz także:

"Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych" – czytamy w najnowszych zaleceniach.

Konsultanci podkreślają, że należy odwołać wszystkie planowe zabiegi ginekologiczne z wyjątkiem stanów nagłych. W sytuacji wątpliwej przed zabiegiem należy skonsultować się telefonicznie lub bezpośrednio z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii. Wizyty ambulatoryjne — poza przypadkami nagłymi i sytuacjami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem - powinny być odwołane. W pozostałych przypadkach należy umożliwić przeprowadzenie porady zdalnej (teleporady, telekonsultacje) mającej na celu ustalenie dalszego postępowania (e-recepty, e-zlecenia badań, zwolnienia lekarskie, termin kolejnej wizyty).

Procedury z zakresu diagnostyki prenatalnej powinny być prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz użyciem środków ochrony indywidualnej.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi wszystkie pacjentki, zgłaszające się do poradni/ambulatorium powinny wcześniej umówić godzinę wizyty telefonicznie lub mailowo, a następnie zgłosić się na nią nie wcześniej niż na 15 minut przed planowanym jej rozpoczęciem. Na wizytę należy zgłaszać się pojedynczo, bez osób towarzyszących.

Wszystkie kobiety ciężarne, niezależnie od ich aktualnego statusu epidemiologicznego, muszą bezwzględnie przestrzegać zasad higieny indywidualnej, dążyć do zaniechania bezpośrednich kontaktów towarzyskich oraz unikać przebywania w miejscach zbiorowisk ludzkich.

Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19. Zgodnie z nimi:

1. Wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.

2. W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy umożliwić matce odciągane mleka, by utrzymać laktację.

3. Po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.

Poród w czasach koronawirusa: bądźmy dla siebie wsparciem

To szczególnie trudny czas dla wszystkich rodzących i czekających na poród, dlatego niezwykle ważne jest to, żeby wspierać się nawzajem. Zamiast straszyć się i pisać czarne scenariusze razem przetrwajmy ten trudny czas, który nastał. 

Wspaniałym przykładem takiego wsparcia jest to co zamieściła fundacja na swoim profilu na Facebooku. Takich akcji potrzeba nam więcej.