Vogue Arabia wzbudza kontrowersje

Na okładce arabskiego wydania modowego magazynu Vogue pojawiło się zdjęcie saudyjskiej księżniczki Hajfy Bint Abdullah Al Saud (córki króla Abdullaha) za kierownicą kabrioletu z dopiskiem "Driving Force", czyli "Siła napędowa". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że okładkę wydano w kraju, w którym kobiety nie mogą być samodzielne i muszą prosić o zgodę męża czy męskiego członka rodziny. Ta sama zasada dotyczyła jeszcze niedawno kwestii prowadzenia przez kobiety z Arabii Saudyjskiej auta. Do czerwca tego roku ten kraj był ostatnim krajem na świecie, w którym obowiązywał taki zakaz.

W skutek wprowadzenia liberalnych reform przez księcia Muhammada ibn Salmana, saudyjskie kobiety mogą swobodnie wsiąść za kierownicę auta. Tę ogromną społeczną zmianę pragnęli podkreślić twórcy okładki Vogue. Elegancka, ubrana w biały kostium księżniczka Hajfa bint Abdullah Al Saud, w butach na wysokich obcasach i rękawiczkach na dłoniach pozuje na siedzeniu kierowcy czerwonego stylowego kabrioletu.

W naszym kraju są konserwatyści, którzy boją się zmian. Dla wielu jest tylko jeden obraz rzeczywistości. Osobiście, popieram te zmiany z dużą dozą entuzjazmu., mówi bohaterka „kontrowersyjnej” okładki.

Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej

W 2015 roku kobiety otrzymały w Arabii Saudyjskiej prawa wyborcze, za panowania księcia Muhammada ibn Salmana odbył się też pierwszy koncert z żeńską wokalistką, po raz pierwszy też na stadionie sportowym w tym arabskim kraju w zawodach udział wzięła kobieta. Coraz więcej firm w Arabii Saudyjskiej decyduje się też na zatrudnianie kobiet w swoich szeregach.

Krytycy liberalizacji prawa twierdzą, że są to zmiany tylko fasadowe i nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Tylko w zeszłym miesiącu aresztowano 11 aktywistek walczących w tym kraju o prawa kobiet. Na Instagramie i Twitterze Vogue Arabia pojawiły się głosy krytyki, które zarzucają twórcom magazynu hipokryzję.

"Pokażmy na okładce księżniczkę, która nigdy nie musiała się zmagać z zakazem prowadzenia auta, a jej rodzina wsadziła do więzienia wiele kobiet właśnie za jazdę samochodem, a teraz aresztowała czołowe aktywistki na rzecz praw kobiet, które ryzykowały swoje życie i wolność, aby doprowadzić do zniesienia tego zakazu.", piszą mieszkanki Arabii Saudyjskiej.