Pedicure leczniczy – co to jest?

Pedicure leczniczy nazywany jest też pedicure podologicznym lub specjalistycznym. Zabieg przeprowadzany jest, w celu pielęgnacji i leczenia stóp. Dzięki tej specjalistycznej metodzie można także uniknąć schorzeń na skórze i paznokciach, które mogłyby pojawić się w przyszłości. To świetny sposób na wczesne wykrycie i usunięcie ewentualnych patologicznych zmian na kończynach dolnych. Przed przystąpieniem do pedicure leczniczego podolog, czyli specjalista w leczeniu stóp, powinien przeprowadzić wywiad z pacjentką, bądź pacjentem. Dzięki nie mu fachowiec sprawdza, jaki jest ogólny stan zdrowia klientów, a przede wszystkim zbiera informacje o przebytych już chorobach kończyn dolnych, po to, aby mógł zdiagnozować teraźniejsze dolegliwości, z którymi przyszła dana osoba.

Jak wygląda pedicure leczniczy?

Kiedy już wiadomo, co dolega danemu pacjentowi, specjalista przechodzi do wykonywania pedicure leczniczego. Najpierw jednak podolog przeprowadza leczniczą kąpiel stóp z dodatkiem soli. Wszystko to by już na początku zmiękczyć, zdezynfekować i oczyścić kończyny dolne.

Następnie usuwane są skórki znajdujące się wokół paznokci, a na stopy aplikowany jest peeling. Kolejnym etapem jest nałożenie maski i owinięcie kończyn folią. Na końcu specjalista nakłada krem i poleruje płytki paznokci, a na życzenie klienta nakładany jest lakier. Poszczególne procesy wykonywane u podologa mogą się jednak różnić, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu.

Pedicure leczniczy jest bezbolesny, a podczas jego wykonywania, ze stóp najczęściej usuwane są pojedyncze nagniotki, odciski, twardy i gruby naskórek oraz modzele. W trakcie zabiegu stosuje się także dokładną obróbkę paznokci i stóp. Gabinety kosmetyczne proponują nam też więc wiele usług, takich jak:

  • pozbywanie się zrogowaciałego naskórka,

  • leczenie stanów zapalnych tkanek znajdujących się wokół płytek paznokciowych,

  • usuwanie wzrastających paznokci,

  • korekcja nadmiernych przerostów na płytce paznokcia – szponowatości i rurkowatości paznokci,

  • pielęgnacja suchego i pękającego naskórka, który usuwa się za pomocą kosmetycznej frezarki,

  • dbanie o stopy osób mających cukrzyce, którzy cierpią na neuropatię cukrzycową,

  • rekonstrukcja paznokcia.

Pedicure leczniczy – jak przygotować się do zabiegu?

Udając się do gabinetu kosmetycznego, przed zabiegiem pedicure leczniczego należy zadbać o to, by stopy były czyste i suche. Nie można też malować paznokci, ponieważ utrudniłoby to wstępną diagnozę przed leczeniem.

Pedicure leczniczy – wskazania i przeciwwskazania

Wiele dolegliwości związanych ze stopami są dziedziczone. Na zabieg pedicure leczniczego w szczególności powinny się więc zdecydować osoby, których problemem są częste odciski i otarcia, pękające pięty, niegojące się ranki oraz kurzajki. Także zmiany na płytce paznokciowej, jeśli chodzi o jej strukturę i kolor oraz wzrastające paznokcie i obrzęk wokół nich świadczą o tym, że musimy udać do specjalisty. W takich przypadkach najlepiej poddawać się pedicure leczniczemu regularnie, by móc zadbać o odpowiednią pielęgnację. 

Schorzenia stóp mogą pojawić się także u kobiet w ciąży, u których rozmiar stopy w tym okresie, przez przyrost wagi, może się powiększyć. Wówczas mogą u nich wystąpić niepokojące zmiany np. uszkodzenia i otarcia paznokci oraz naskórka.

Zdarza się też, że w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych usuwana jest również grzybica stóp, jednak taki zabieg może być przeprowadzany tylko pod nadzorem lekarza, a leczenie trwa kilka etapów. Często jednak zakażenie grzybicze jest przeciwwskazaniem do wykonania pedicure leczniczego. Nie można też robić tego zabiegu, jeśli u klienta stwierdzono obecność świeżych ran i blizn, infekcję skóry, stany ropne lub alergię.

Pedicure leczniczy – cena

Za zabieg pedicure leczniczego, który trwa od 1 do 1,5 godziny, zapłacimy około 40-200 zł. Ceny często się jednak różnią, w zależności od dolegliwości, które chce wyleczyć pacjent. Wszystko zależy od ilości dodatkowych usług wykonywanych na płytkach paznokciowych i skórze stóp, np. kiedy wybieramy podcięcie wzrastających paznokci, koszt dodatkowo wzrasta.