Komosa ryżowa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej owoce to drobne orzeszki o średnicy około 1-3 mm.  Komosa ryżowa znana jest też pod oryginalna nazwą quinoa. Używana była już kilka tysięcy lat temu przez Inków, nie jest jednak zbożem bo pochodzi z tej samej rodziny co... buraki! Nazywana jest więc pseudozbożem.  Komosa stała się bardzo popularna, a rok 2013 był ogłoszony jej rokiem. Do jej wielu plusów należy przede wszystkim to, że oprócz wielu cennych składników ma też świetny smak.

Komosa zawiera bardzo dużo białka, co jest szczególnie ważne dla osób na diecie wegańskiej. Jako jedna z nielicznych roślin posiada też w swoim składzie lizynę – składnik będący budulcem chrząstki, czy histydynę – stymulującą hormon wzrostu. W jej składzie znajdziemy też metioninę – ten aminokwas pomaga spalić tłuszcz i chroni wątrobę.
W komosie ryżowej znajdziemy ponadto błonnik, witaminę C i E oraz witaminy z grupy B, żelazo, magnez, miedź cynk czy potas. Dodatkowo ziarna komosy są bogate w przeciwutleniacze o działaniu antyalergicznym, przeciwzapalnym czy rozkurczowym. Quinoa jest też produktem bezglutenowym o bardzo niskim indeksie glikemicznym.

Jedzenie komosy chroni przed chorobami układu krwionośnego i cukrzycą. Zapewnia też piękną cerę i szczupła figurę!
Komosę przed gotowaniem płuczemy aby pozbyć się gorzkiego posmaku, gotujemy podobnie jak kaszę. Jemy ją również podobnie jak kasze – jako dodatek do dań, sałatek. Można ją tez dodać do owsianek, smażyć z niej placuszki  czy robić zupy.