Anna Gacek zwolniona z Programu Trzeciego Polskiego Radia

Dziennikarka i prowadząca ukochanych przez słuchaczy audycji po 19 latach rozstaje się z radiową Trójką. Tego nikt się nie spodziewał, nawet sama dziennikarka. O zwolnieniu w trybie natychmiastowym poinformowała na swoim profilu na Instagramie:

"To zdjęcie z wczoraj. Z kolacji celebrującej 19 wspaniałych lat, które spędziłam w Programie Trzecim Polskiego Radia. Dziś nie usłyszymy się w Aksamicie. Jutro nie będzie mnie w Tonacji. W czwartek nie poprowadzę Do Południa. Decyzją Prezes Polskiego Radia - ze skutkiem natychmiastowym - nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki.
Ponieważ nie pożegnam się z Wami w audycji, dziękuję Wam tutaj. Jesteście najlepszymi Słuchaczami na świecie. Dziękuję również wszystkim Artystom - relacje z Wami były, są i będą jednymi z najważniejszych w moim życiu.
Była to wielka przygoda. Ponad tysiąc audycji. Sesje, koncerty, premiery, prowadzenie Listy Przebojów, dziewięć lat na Męskim Graniu, trzynaście na Off Festivalu, kilkanaście lat w antenowym, wspaniałym towarzystwie Wojciecha Manna.
To także kilkaset wywiadów przywiezionych z całego świata, zazwyczaj na koszt własny, często pierwszych w Polsce, najczęściej jedynych. Szaleństwo, wiem. Inwestycja w moją pasję, w moją zawodową miłość.
Żegnam się dziś z Programem Trzecim. To była moja pierwsza praca. Nie znam dorosłego życia bez pracy w Trójce. Jestem teraz mieszanką skrajnych emocji, od dumy z wszystkiego co osiągnęłam, po lęk o przyszłość. Wiem jednak, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. I wiecie co? Jestem tym podekscytowana.
Cheers!"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Gacek (@annaagnieszkagacek) Mar 9, 2020 o 12:04 PDT

Jak sama przyznaje "nie zna dorosłego życia bez radia". 19 lat współtworzyła audycje, które gromadziły stałych słuchaczy. Dziennikarka była ceniona za wielki profesjonalizm, wiedzę i charyzmę. Dlaczego więc Prezes Polskiego Radia postanowiła rozstać się ze zdolną prowadzącą. Zarówno ona jak i rzeczniczka odmawiają wyjaśnień. Czy to dalszy ciąg zmian, mający na celu zburzenie klasyki i mitu jaki roztaczała nad sobą radiowa Trójka za czasów swojej świetności? Wszystko wskazuje na to, że niedługo nikogo, kto tworzył tę piękną radiową historię, nie usłyszymy już w tym paśmie radiowym.  Internauci i wierni słuchacze zapowiadają bojkot rozgłośni: "zwalniani są ostatni ludzie, dla których włączali Trójkę", "ostateczny upadek" i "ta decyzja, jak pozostałe - to hańba".

"Skandal!": fala krytyki po decyzji Prezes Polskiego Radia

Pod opublikowanym pożegnaniem wierni słuchacze rozpętali burzę. Na fanpage'u Trójki w komentarzach pojawiają się krytyczne komentarze dotyczące sprawy Anny Gacek z hasztagami #kogoniesłychać i #AnnaGacek. Internauci zainicjowali też petycję do Ministerstwa Kultury i Polskiego Radia z apelem o zmianę decyzji. Czy przywróci to jednak dziennikarkę do pracy? Niestety szczerze wątpimy. Jednak dołączamy się do słów uznania i wsparcia. Trzymamy kciuki za dalsze zawodowe sukcesy!

"Skandal, ale wierzę, że to Ci pozwoli znaleźć przestrzeń z dala od smutnych, upolitycznionych ludzi, gdzie będziesz się realizować. Jako słuchaczka Dziękuję za wszystkie lata. Jestem pewna, że Twoja jakość się obroni i niebawem Cię usłyszymy".

"Dziwne te decyzje dziwne I smutne napewno znajdzie sie dla Ciebie jakies fajne miejsce." 

"Ciężko to skomentować i znaleźć słowa...Ale ja wierzę, że nadejdą czasy, kiedy wszystko wroci do swojego porządku, gdzie prawda, profesjonalizm, poziom, kultura będą wartościami cenionymi."

"Powiem tak, brzmi to jak kiepski żart. Jeśli miałam posłuchać czegoś przedpremierowo z kręgu muzyki bliskiej mojemu sercu - to u Ciebie (a gdy nie załapałam się na poniedziałkowy Aksamit sięgałam do archiwum). Twoja determinacja w walce o wywiady, by puścić je „aksamitnej społeczności” i dziecięca wręcz pasja - robiły wrażenie. Wkurza mnie, że ktoś się na Twoje skrzydlęta zamachnął z pełnego obrotu. Nie daj się i rób swoje!"

"No to juz tylko Wojtek Mann jest w tym radiu do posłuchania. Pani Aniu, jest Pani tak dobrą dziennikarką, ma Pani taki gust muzyczny, niesamowite wyczucie i piękny przekaz, że czekam tylko na informację od Pani, gdzie będę moģła Pani posłuchać."

Dziennikarze murem za Anną Gacek

Do zwolnienia odnoszą się inni dziennikarze.

"TO JEST MEGA SŁABE. Tak nie powinno być. SKANDAL. Ania, trzymaj się" - pisze Karolina Korwin-Piotrowska.

"Będę tęsknił za Pani potyczkami z Wojciechem Mannem" napisał Cezary Łazarewicz.

"Jeśli można w schronisku dla bezdomnych stworzyć jakieś hygge, jakieś ciepło, i jakąś łagodność, to dzięki poniedziałkowemu Aksamitowi w trzecim programie Polskiego Radia" - komentuje Błażej Strzelczyk. "To były ważne poniedziałki, bardzo ważne".

"Smutne. Ufam, że to otwiera nowe drzwi do lepszych rzeczy" - podsumowuje Zbigniew Hołdys.

Po stronie Anny Gacek stanął też Wojciech Mann, który tym samym stanowczo sprzeciwił się nowej polityce radia: 

"Postanowił tak ktoś, kto ma władzę, ale nie ma wyczucia i nie rozumie radia", stwierdził dziennikarz. "Mnie również nie usłyszycie na antenie. Poczekam aż ktoś położy kres destrukcji Polskiego Radia"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Gacek (@annaagnieszkagacek) Mar 10, 2020 o 3:41 PDT