Zmiany w "Rodzina 500 plus": nowe kryterium dochodowe

Ważną zmianą związaną z 500 plus będzie wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. Ministerstwo chce podwyższyć kryterium ze względu na spadek bezrobocia i podwyższenie płacy minimalnej.

Aktualnie próg dochodowy w programie „Rodzina 500 plus” wynosi 800 złotych, a jeśli rodzina ma niepełnosprawne dziecko jest to 1200 złotych. Minister Rafalska w wypowiedzi dla Faktu podkreśliła, że ministerstwo planuje podniesienie kryterium dochodowego o jakieś 100 złotych.

W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób., mówiła minister Rafalska w wywiadzie.

Zmiany w 500 plus: będą ułatwienia dla samotnych rodziców?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja samotnych rodziców korzystających z 500 plus wciąż była niepewna. Podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku spowodowało, że wiele osób samotnie wychowujących dziecko stanęło przed widmem utraty świadczenia. Wszystko przez zapis, że 500 plus przysługuje wyłącznie rodzinom, w których dochód nie przekracza 800 zł netto miesięcznie. Po wprowadzeniu nowej wysokości płacy minimalnej, dochód na osobę w rodzinie, gdzie rodzic samotnie wychowuje dziecko wyniósł ok. 817 zł, przekraczając wymaganą granicę o 17 zł (o problemie pisałyśmy wcześniej tu). Ale to nie jedyny warunek wywołujący kontrowersje. Przyznanie świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" osobom samotnie wychowującym jedno lub kilkoro dzieci, jest obecnie uzależnione także od tego, czy mają na nie ustalone alimenty. 

Zmiany w 500 plus: ustalenie alimentów na drugie dziecko nie jest konieczne

Warunek posiadania alimentów wprowadziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które chciało w ten sposób uniknąć wyłudzania świadczenia 500 plus w przypadku osób, które nie wychowują dziecka samotnie. Jak się okazuje, taka interpretacja przepisów jest jednak błędna, a jeszcze w październiku 2018 zapadł przełomowy wyrok w tej sprawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przepis ten można stosować w przypadku wniosku dotyczącego pierwszego dziecka w rodzinie, natomiast w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Według sądu, 500 plus na kolejne dzieci powinno być wypłacone bezwarunkowo.

Zmiany w 500 plus: samotni rodzice skorzystają?

W odpowiedzi na tę sytuację, resort Elżbiety Rafalskiej zapowiedział prace nad zmianą przepisów regulujących przyznawanie 500 plus

– Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko - mówi w rozmowie z "Faktem" minister Elżbieta Rafalska. 

Według ministerstwa, zmiany w programie "Rodzina 500 plus" miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Oprócz tego, w styczniu Elżbieta Rafalska zapowiedziała także zmiany dochodowe przy wypłacie świadczenia na pierwsze dziecko (wyniesie ono przynajmniej 100 zł więcej).