Kogel Mogel 3 premiera: poprzedzą ją dwie książki

"Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów 2019 roku. Trzecia część kultowej serii komediowej o przygodach Katarzyny Solskiej (Grażyna Błęcka-Kolska) trafi do kin już 25 stycznia, ale za nim to nastąpi czekają nas jeszcze dwie inne premiery. W księgarniach ukażą się dwie książki rzucające trochę światła na losy głównych boahaterów od czasów "Galimatiasu" (drugiej części serii) aż do teraz. Dla przypomnienia, akcja filmu "Kogel Mogel 3" rozgrywa się współcześnie, a od wydarzeń przedstawionych w dwóch pierwszych częściach minęło 30 lat. O tym, co działo się przez ten czas z Kasią i jej mężem, Piotrusiem oraz całą rodziną Wolańskich opowie pierwsza z zapowiadanych książek: „Tu jest jakby luksusowo”, która wczoraj trafiła do księgarni. Autorką tej mini-powieści jest Ilona Łepkowska, która odpowiada za scenariusz wszystkich trzech części "Kogla Mogla". Jak zapowiada, książka pozwoli płynnie wejść w fabułę trzeciej części. "Tu jest jakby luksusowo" uzupełniają też wywiady z twórcami filmu i aktorami oraz zdjęcia, które z pewnością docenią wszyscy fani tej serii.

Druga z zapowiadanych książek, "Jak znalazłam swój punkt G" to debiut wyjątkowej autorki - filmowej Barbary Wolańskiej, mamy Piotrusia. W filmie "Kogel Mogel 3" Wolańska jest celebrytką i znaną sekstrenerką, która chce pomagać kobietom czerpać większą satysfakcję z seksu. We wszystkich trzech częściach w tę rolę wciela się Ewa Kasprzyk. Książka "Jak znalazłam swój punkt G" ukaże się 23 stycznia. W związku z premierą filmu „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” powstała również nowa wersja piosenki „Szukaj mnie” Edyty Geppert. Hit, który promował pierwszą część filmu w wykonaniu Ani Rusowicz i Sławka Uniatowskiego ma już ponad milion wyświetleń. 

Kogel Mogel 3: o czym będzie trzecia część?

"Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" rozgrywa się współcześnie, a od wydarzeń przedstawionych w "Koglu Moglu" i "Galimatiasie" minęło 30 lat. Główna bohaterka, Kasia Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka na wsi, ale jest po rozwodzie z mężem. Do Polski nieoczekiwanie wraca jej syn, Marcin (Nikodem Rozbicki), który ma pomysł, by rozkręcić w Brzózkach niecodzienny biznes. Niestety również nie do końca legalny, przez co chłopak wpada w tarapaty. W filmie "Kogel Mogel 3" nie zabraknie też wątku rodziny Wolańskich, u których sporo się zmieniło. Barbara Wolańska (Ewa Kasprzyk), która jest seksualnym guru, wydaje kontrowersyjną książkę, po której docent Marian Wolański (Zdzisław Wardejn) oraz ich córka, Agnieszka (Aleksandra Hamkało) wyprowadzają się z domu. Postanawiają odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który ułożył sobie wygodne życie u boku dużo starszej żony (Katarzyna Skrzynecka).

Czy Kogel Mogel 3 upora się z oskarżeniami o seksizm?

"Kogel Mogel" i "Galimatias, czyli Kogel Mogel 2" to filmy, na które od dekad niezmiennie cieszą się ogromną popularnością - zarówno wśród starszych, jak i młodszych widzów. Z losami Kasi Solskiej utożsamiało się wiele młodych kobiet, które również próbowały zawalczyć o swoją karierę na początku transformacji gospodarczej. Być może więc trochę z sentymentu, a trochę z sympatii do głównej bohaterki, przymykamy jednak oko na pewne wypaczenia, których w "Koglu Moglu" nie brakuje. Bo choć kultowa seria utrzymana jest w komediowym duchu, część przedstawionych w niej sytuacji wcale nie jest śmieszna. Dla przypomnienia: główna bohaterka zostaje "zmuszona" przez swojego męża i rodziców do rzucenia studiów i powrotu na wieś (oraz ślubu z Pawłem, którego poznaje w Warszawie). Następnie, pomimo swojego wyraźnego sprzeciwu i młodego wieku - do macierzyństwa. A scena, w której Paweł wymusza na Kasi seks ociera się de facto o małżeński gwałt. Do tego, mąż Kasi zdaje się całkowicie ignorować jej aspiracje i plany, nieustannie powtarzając (co oczywiście ma być zabawne), że "żona musi się słuchać męża".

Oczywiście można zrzucić to na karb konwencji czy realiów życia na wsi w latach 90., jednak obraz roztrzepanej kobiety, która nie potrafi sobie sama poradzić i mężczyzny, który wie lepiej czego potrzebuje jego wybranka wzbudza pewne obiekcje - nawet jak na tamte czasy. W związku z premierą trzeciej części "Kogla Mogla" w internecie na nowo rozgorzała dyskusja o roli kobiety, jaką ukazują filmy Romana Załuskiego. Czy twórcom filmu uda się przełamać nieprzystającą do współczesnych realiów konwencję, jaką przyjęto w dwóch pierwszych częściach? Z opisu fabuły możemy wnioskować, że poczyniono pewne kroki, by nieco uwspółcześnić kultową komedię. Wiemy, że Kasia Solska jest rozwiedziona, a Barbara Wolańska jest ekspertką od seksu, zaś syn Kasi zakłada w Brzóskach plantację marihuany. Tylko czy to wystarczy? Przekonamy się 25 stycznia.