Macierzyństwo - najważniejsza decyzja w życiu

Bezapelacyjnie stwierdzamy, że decyzja dotycząca macierzyństwa jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Dojrzałość psychiczna jest kluczową kwestią, która powinna być analizowana podczas starania się o dziecko. Każdy kto chce zostać rodzicem powinien być na tyle odpowiedzialny, aby zrozumieć, że po narodzinach dziecka nie bierze odpowiedzialności jedynie za siebie, ale również za potomstwo. Niestety nie zawsze ten związek przyczynowo-skutkowy ma miejsce. Wówczas najbardziej cierpią dzieci, których rodzice ewidentnie nie byli przygotowani psychicznie na konieczność wychowania własnego potomstwa.

Macierzyństwo po trzydziestym roku życia - później znaczy lepiej?

Wspomniana wcześniej dojrzałość emocjonalna kształtuje się wraz z wiekiem. Każdym upływający rok życia uczy człowieka więcej o otaczającym go świecie, jak i o sobie samym. Czy zatem można wnioskować, że decyzja o ciąży podjęta przez kobietę jak najpóźniej to właściwe postępowanie? Nic bardziej mylnego. Dojrzałość emocjonalną można osiągnąć w każdym wieku. Nierzadko bywa tak, że kobieta w wieku 25 lat może charakteryzować się bardziej dojrzałym podejściem do macierzyństwa od pani przed czterdziestką. W tej szczególnej kwestii niestety nie ma złotego środka, idealnej wskazówki, która mogłaby pomóc w rozważaniach na temat poczęcia dziecka.

Poród w późnym wieku wydłuża życie?

Posłuchajcie wypowiedzi eksperta:

Kobiety w Polsce decydują się na macierzyństwo po 40 roku życia?

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny co roku w Polsce rodzi więcej kobiet, które skończyły 40 lat. Badania te pokazują także, że w naszym kraju coraz mniej jest nieletnich matek. Być może ma na to wpływ edukacja seksualna wprowadzana do szkół. Czy zmiana ta wpłynie na odwrócenie się obecnych statystyk i niedługo kobiety rozmyślanie o pierwszym dziecku będą rozpoczynać wyłącznie po 30 roku życia? Zmiany społeczne, a konkretnie fakt, że coraz więcej pań chce zdobyć wykształcenie wyższe i realizować się zawodowo wpłynęły na opóźnienie decyzji o macierzyństwie. Natomiast decyzje o dziecku po 40 roku życia często wynikają z faktu, że obecny postęp medycyny wspomaga zajście w ciążę i prawidłowe jej utrzymanie nawet w późnym wieku.