Sen to ulubiony obowiązek każdego człowieka. Wszyscy kochamy spać, a poranne wstawanie nigdy nie należy do najłatwiejszych zadań. Paradoksalnie jednak, większa część społeczeństwa śpi za krótko! Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które twierdzą, że brakuje im czasu na długi sen. Badania przeprowadzone przez naukowców Clinical Sleep Research Unit dowodzą, że wbrew stereotypom, to właśnie kobiety potrzebują większej ilości snu, aby w pełni zregenerować swój organizm. Czy to oznacza, że przygotowywanie śniadań do łóżka powinno być jednak obowiązkiem panów?

Kobiety i problemy ze snem

Według najnowszych badań, kobiety potrzebują o 20 minut więcej nocnej regeneracji niż mężczyźni. Wiąże się to ze znaną nam wszystkim, kobiecą wielozadaniowością. Mamy więcej na głowie, jesteśmy bardziej elastyczne, więc dodatkowy czas odpoczynku działa na nasz organizm jak najlepszy zastrzyk kofeiny. Co ciekawe, dodatkowe 20 minut snu może być świetnym lekarstwem na bezsenność. Aż 15% kobiet na całym świecie boryka się z problemami w zasypianiu. A wszystkie dobrze wiemy, że niewyspana kobieta, to zła kobieta – analogicznie do kobiety głodnej. Brak snu skutkuje także rozwijaniem się depresji i wrogości oraz sukcesywnie zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia.

Zobacz też: Ten sposób spania we dwoje jest najlepszy dla naszego ciała i duszy. Odkrycie naukowców!

Bezsenność a zdrowie

Męczący dzień. Jedyne o czym marzymy to wskoczenie do ciepłego łóżka i rozkoszowanie się wieczorną ciszą . Wtedy przychodzi on, niczym rycerz wybawiający nas z rąk smoka – sen. Tak, wiemy, brzmi jak bajka. W rzeczywistości jednak nic nie przychodzi tak łatwo, nawet upragniony sen. Coraz więcej kobiet skarży się na problemy z zasypianiem, nawet po bardzo intensywnym dniu. Oczekiwanie na zaśnięcie, które wydaje się nigdy nie nadejść to najbardziej frustrująca rzecz na świecie! Ale to nie najgorsze. Tego typu sytuacje mogą się bardzo źle odbić na naszym organizmie. Jak twierdzi dr Daniel Amen:

„Bez odpowiedniego snu wiele układów naszego organizmu może nie funkcjonować prawidłowo. Podczas snu włącza się system płynów myjących w mózgu".

Co to właściwie oznacza? I do czego może doprowadzić brak odpowiedniej ilości snu?

Czym grozi bezsenność?

Naukowcy dowiedli, że kobiety cierpią o wiele bardziej niż mężczyźni, jeśli są niewyspane. Być może warto jest zastanowić się nad własnymi doświadczeniami – co się działo z naszym organizmem, kiedy wstrętny budzik na 6:30 zadzwonił o 3 godziny za wcześnie?  Nie było miło, prawda?  Nic dziwnego. Nieodpowiednia ilość snu może doprowadzić do nadmiernego rozdrażnienia, problemów poznawczych, większego ryzyka infekcji, otyłości, chorób sercowo – naczyniowych, cukrzycy, udaru, obniżenia libido i pogorszenia stanu cery. Byłyśmy zmęczone, złe a wszystko, co robiłyśmy wydawało się jak na złość nie wychodzić. Co ciekawe, badania mówią, że bezsenność może także być odpowiedzialna za podejmowanie niewłaściwych decyzji, a pod względem kontroli impulsów, osobę niewyspaną często porównuje się do osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Nieodpowiednia ilość snu to problem, z którym boryka się większość kobiet. Chcemy działać, pomagać, pracować, żeby być dla innych i żeby wszystkim wiodło się jak najlepiej. Zwykle żyjemy w przeświadczeniu – najpierw wszyscy, potem my. W praktyce jednak powinniśmy się kierować słowami „Najpierw załóż maskę tlenową sobie, bo wtedy wszystkim wokół będzie się trochę łatwiej oddychać”. Dlatego nie zapominajmy o śnie – może być zbawienny.

Zobacz także:

Zobacz też: Spacerkiem po zdrowie i relaks