Kobieta po przeszczepie macicy urodziła dziecko

O tym przypadku rozpisują się światowe media. W klinice w Cleveland w stanie Ohio na świat przyszła dziewczynka, którą urodziła kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej osoby. Noworodek urodził się w czerwcu, ale klinika poinformowała o tym 9 lipca na swojej stronie internetowej.

To pierwszy taki przypadek w Stanach Zjednoczonych i drugi na świecie.

Jak doszło do narodzin dziecka?

Historia jest na tyle niezwykła, że świeżo upieczona mama urodziła się bez macicy. Klinika w Cleveland zakwalifikowała ją do eksperymentalnego programu transplantacji. W programie bierze udział dziesięć kobiet w wieku od 21 do 39 lat, cierpiących na bezpłodność z powodu braku macicy lub jej usunięcia.

Kobieta, która urodziła córeczkę w 2017 roku przeszłą operację przeszczepu macicy, a rok później została zapłodniona metodą in vitro. Dziewczynka urodziła się w wyniku cesarskiego cięcia w czerwcu 2019 roku. Poród odbył się bez komplikacji.

Nie moglibyśmy wymarzyć sobie lepszego scenariusza. Wszystko odbyło się bez komplikacji. Matka i dziewczynka świetnie sobie radzą - powiedziała Uma Perni, specjalistka medycyny matczyno-płodowej (perinatolog).

Takie przypadki to nadzieja dla kobiet cierpiących na bezpłodność. Jak wynika z danych prezentowanych przez klinikę Cleveland Clinic jedna na 5 tys. kobiet zmaga się z bezpłodnością spowodowaną brakiem macicy lub jej uszkodzeniem. Zdaniem lekarzy przeszczepiona macica daje szansę na maksymalnie dwa porody.

Pamiętajmy, że wciąż trwają badania. Dziedzina transplantacji macicy szybko się rozwija. Ekscytujące jest móc obserwować postępy i potencjalne możliwości, jakie mogą być dostępne dla kobiet w przyszłości - dodaje Uma Perni.

Historia tej kobiety to wielka nadzieja dla osób cierpiących na bezpłodność.