Dokumentowała walkę z chorobą w mediach społecznościowych 

Kathy Brandt na co dzień pracowała z ciężko chorymi pacjentami. Kobieta była pielęgniarką, która towarzyszyła chorym w ostatnich chwilach ich życia. Podczas pracy w hospicjum poznała swoją żonę, która również zajmowała się opieką paliatywną. Kobiety tworzyły szczęśliwą rodzinę, wychowywały razem syna. Los sprawił, że Kathy sama stała się pacjentką - zachorowała na raka jajnika, niestety choroba rokowała źle. 

Kathy poprosiła ukochaną Kimberly, aby dokumentowała każdą chwilę jej walki z chorobą, robiła to również sama. Na jej Twitterze regularnie pojawiały się bardzo intymne fotografie, które przedstawiały codzienne zmagania z nowotworem. Jak twierdzi żona kobiety, był to sposób na oswojenie się z sytuacją, ale nie tylko. Kathy zrobiła to też dla innych, cierpiących na śmiertelne choroby osób i ich opiekunów.  

Kathy słabła z dnia na dzień i nie była już w stanie sama relacjonować pobytu w hospicjum. Poprosiła jednak Kimberly, aby ta nagrała ostatnie chwile jej życia. Film, który szczegółowo przedstawia śmierć, może szokować, jednak jest poruszającym zapisem tego, jak z szacunkiem i miłością pożegnać bliską osobę. 

Pewnie niektórzy pomyślą, „jakim trzeba być potworem, aby nagrywać i robić zdjęcia podczas śmierci bliskiej osoby?!”. Uważam, że w tym wyidealizowanym świecie mediów powinien być ktoś, kto pokaże, jak życie może wyglądać naprawdę. - powiedziała Kimberly Acquaviva w rozmowie z „The New Yorker”

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka, jak i medycyna paliatywna to obszary, które mają pomóc w ostatnich (terminalnych) stadiach choroby  pacjenta. Jej celem nie jest wyleczenie choroby, a złagodzenie objawów i poprawa komfortu życia. Opieka paliatywna polega więc na uśmierzaniu bólu i dbaniu o komfort psychiczny pacjenta, jak i jego bliskich. Taki rodzaj opieki może być przeprowadzony w domu, lub specjalnej placówce (np. hospicjum), jednak zawsze z udziałem specjalistów. 

Zobacz też: