Kobieca wyprawa: himalaje

Te kobiety pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.Manaslu to jedna z najwyższych gór świata, położona w paśmie Himalajów w Nepalu. Do tej pory na szczycie ośmiotysięcznika stanęło zaledwie 15 Polaków, w tym tylko 3 kobiety. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka chcą być następne. Czy góra pozwoli się zdobyć? To okaże się już niebawem, bo atak szczytowy w ramach Manaslu 2018 Awilux Discover Monika i Joanna przewidują już na przełomie września/października. Górę zdobywać będą w dwuosobowym składzie w stylu oblężniczym. Jak wygląda kobieca wyprawa w Himalaje w praktyce? Asia i Monika podróż w Himalaje wyruszyły 3 września. Po kilku dniach przygotowań rozpoczęły trekking do bazy na wysokości 4750 m n.p.m. Po aklimatyzacji w trzech kolejnych obozach będą gotowe, by wyruszyć na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.), co planują zrobić pod koniec września.

Polki zdobywają Manaslu

Skąd wziął się pomysł na kobiecą wyprawę na Manaslu?

W ubiegłym roku, jadąc w rejon Annapurny, zobaczyłam tę przepiękną górę z odległej od niej drogi do Pokhary, wysiadłam z samochodu i nie mogłam się napatrzyć. Ośnieżony kolos Manaslu prezentował się zarazem dostojnie i groźnie. To właśnie wtedy pomyślałam, że chciałabym się z tą górą zmierzyć, licząc, że pozwoli się zdobyć – wspomina Monika Witkowska.

Jak zapewniają podróżniczki, do wyprawy są przygotowane zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo, ale do wyzwania podchodzą z wielką pokorą. Finał zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego, czy „góra okaże się dla nich łaskawa”. Niezbędne jest też szczęście, zwłaszcza z oknem pogodowym przy ataku na szczyt.

Kobiety w górach

Kobiety w himalaiźmie wciąż stanowią rzadkość - to głównie mężczyźni znani są z podbojów najwyższych gór świata. Jednak gdy jakaś kobieta pojawia się w tym sporcie, to jest to zawsze postać wyjątkowa. Zarówno Asia, jak i Monika to niezwykle ciekawe i inspirujące kobiety. Monika Witkowska to podróżniczka, dziennikarka, autorka książek. Zdobyła 9 szczytów Korony Ziemi, w tym Mount Everest. Oprócz gór, specjalizuje się w żeglarstwie morsko-oceanicznym, zwłaszcza w regionach polarnych. W sumie odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach. Partnerką wspinaczkową Moniki jest Joanna Kozanecka, która górskie szlify zdobywała od Beskidów i Tatr, przez Alpy, Andy, po Pamir i Himalaje. Weszła na Gerlach zimą, Mont Blanc, Elbrus, Mt Denali, Aconcagua, himalajskie Dampush Peak i Khang Yatse, a także Pik Lenina. Jej drugą pasją są biegi długodystansowe i triathlon. Ukończyła ponad 30 maratonów, 8 Ironmanów i liczne biegi ultra, w tym na dystansie 150 km. Objechała na rowerze całe polskie wybrzeże, Bornholm i Kubę.

Wyprawa Manaslu 2018 Awilux Discover ma dla Asi i Moniki podwójne znaczenie. Po pierwsze, obydwie podkreślają jak ważny jest dla nich kobiecy aspekt tej podróży.

We wspinaczce najważniejsza jest pasja i swoista symbioza z górą. Równocześnie, jako że będziemy się wspinać w kobiecym zespole, chcemy pokazać, że miejsce Polek jest na szczycie. Dotyczy to nie tylko gór, ale każdej sfery życia - mówi Monika.

Wyprawa Manaslu 2018 Awilux Discover to także symboliczna wspinaczka dla niesprawnej od urodzenia, 14-letniej Magdy Samoraj, którą los zmusił do heroicznej walki o zdrowie i życie. Wychodząc na „Górę Ducha” podróżniczki chcą zwrócić oczy na potrzeby niepełnosprawnych i promują zbiórkę na sprzęt rehabilitacyjny dla Magdy. Wysokość Manaslu – 8156 m – to cel, który w przeliczeniu na złotówki jest kwotą potrzebną na zakup niezbędnego dziewczynce pionizatora.

Trzymamy mocno kciuki za powodzenie wyprawy Asi i Moniki! You go girls!