Kim jest dziewczyna z tajemniczego zdjęcia sprzed lat? "Poszukiwana ze zdjęcia... Kim jesteś?"

Badacze IPN zaapelowali o pomoc w ustaleniu tożsamości młodej dziewczyny ze zdjęcia sprzed 70 lat, którą znaleziono w teczce zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i przekazano do IPN w Warszawie. Nie mieli większych nadziei, że bohaterka zostanie łatwo i szybko zidentyfikowana.

"Poszukiwana ze zdjęcia... Kim jesteś?[…] Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror", zaapelowali badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Po wrzuceniu tej prośby o pomoc w identyfikacji bohaterki do sieci, sprawa nabrała tempa i błyskawicznie udało się rozwiązać zagadkę. Kim jest dziewczyna ze zdjęcia tak odważnie spoglądająca w obiektyw? Na Twitterze poinformował o tym dziennikarz, Jan Pawlicki.

Tajemnicze zdjęcie sprzed lat? Zagadka została rozwiązana!

Dziewczyna ze zdjęcia sprzed 70 lat to Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Tę wiadomość ogłosił w mediach społecznościowych Jan Pawlicki i wytłumaczył w jakich okolicznościach zrobione zostało zdjęcie.  Dołączył też archiwalny artyukuł, który pomógł w wyjaśnieniu zagadki.

"Maria Barr na zdjęciu ma 20 lat. Odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI"