Doule (czyt. dule) czyli kobiety wspierające przyszłe matki znane były w historii już od dawna. Czasem były zarazem akuszerkami, a innym razem pełniły tylko opiekę nad kobietą w ciąży. Szczególnie pierwsza ciąża jest dla kobiety trudnym przeżyciem i potrzebuje ona wsparcia oraz osoby, która potrafi odpowiedzieć na wszelkie pytania i doradzi lepiej niż wszystkie ciocie czy babcie. Już w latach 70. przeprowadzono badania z których jednoznacznie wynikało, że kobiety rodzące z osobą w której miały wsparcie rodziły szybciej, często rezygnowały ze znieczulenia, rzadziej dochodziło też do komplikacji.
W 1992 roku powołano więc Stowarzyszenie DONA International, które szkoli Doule.
Dula nie jest żadną konkurencją ani dla położnej, ani tym bardziej lekarza czy pielęgniarek. Ma ona  pomóc przejść kobiecie przez to nowe doświadczenie, aby poród był przyjemnym wspomnieniem. Niewątpliwie największym atutem jest to że Doula opiekuje się jedną kobietą, dzięki czemu przyszła matka może w każdej chwili zasięgnąć jej wiedzy, co nie zawsze jest możliwe w przypadku personelu medycznego. Oczywiście wsparcie rodziny jest dla rodzącej równie ważne, ale osoby te nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę oraz dają się często ponieść emocjom. Nie zawsze też przyszły ojciec chce lub może asystować przy porodzie. Doula nie tylko wykona relaksacyjny masaż, ale też przypomni techniki relaksacyjne czy inne wiadomości ze szkoły rodzenia, które nie zawsze pamięta się w chwili porodu.  
Dodatkowo pomaga w opiece nad maluszkiem w pierwszych dniach jego życia, kiedy młodzi rodzice mogą czuć się przytłoczeni i przerażeni nowymi obowiązkami.
Doula jest po prostu dobrą wróżką czuwającą nad młodą mamą i jej maleństwem.
Ile kosztuje opieka Douli?
Stawka jest różna w zależności od liczby spotkań i dyspozycyjności. Waha się od 300 do 2000 zł.