Komu potrzebna jest dieta
W dobie kultu szczupłej sylwetki wiele osób zaczyna stosować różnego rodzaju diety odchudzające. Bardzo często jest tak, że sięgamy po dietę, którą stosowała koleżanka, której udało jej się zrzucić dużą liczbę kilogramów. Niekiedy jednak, w przekonaniu, ze diety nie są skuteczne, wiele osób sięga po drastyczne metody – głodówki, mogące doprowadzić do wycieńczenia organizmu i wielu groźnych zaburzeń.
Kto zatem powinien stosować dietę i jak ją dobrać? Odchudzanie jest niezmiernie ważne u osób cierpiących na schorzenia serca i inne medyczne dolegliwości. Dieta w och przypadku jest niezbędna i decyduje o trwaniu w zdrowiu przez resztę życia. Dietę powinny stosować także osoby otyłe, których BMI znacznie przekracza normę. Najważniejsze jednak jest to, by stosowana dieta była zbilansowana, pełna wszystkich skalników odżywczych. Idealny sposób odchudzania to taki, który jest dopasowany indywidualnie do osoby, zaproponowany przez dietetyka.
 Motywacja do stosowania diety
Bardzo ważny jest też motyw, który skłania osoby do stosowania diety. Często wiąże się on z przekonaniem, że osiągnięcie szczupłej sylwetki wpłynie pozytywnie na wszystkie inne aspekty życia, spowoduje całkowitą przemianę osobistą, czy poprawi kontakty z innymi osobami. Aby stosowana dieta była skuteczna powinna być ona stosowana z osobistej i realnej motywacji tzn. osoba powinna mieć przekonanie, że chce stosować dietę, ale też wiedzieć dlaczego i mieć świadomość, że cele przed sobą postawione są możliwe do osiągnięcia. Mowa tu o celach zarówno związanych z ilością zrzuconych kilogramów jak i o pozostałych, np.  lepszym samopoczuciu a nie przemianie całego życia, które jest zależne od nas a nie wagi naszego ciała.
 Czy dieta odchudzająca rzeczywiście jest potrzebna
Bardzo często nieprawidłowe nawyki żywieniowe prowadzą do przybierania na wadze. Nieregularny tryb życia, zajadanie stresów, częste spożywanie fast-foodów nie dbanie o dostarczanie zbilansowanego pod względem odżywczym pożywienia, prowadzi do nadwago i otyłości. W wielu przypadkach uregulowanie trybu odżywiania za pomocą zdrowej diety jest pomocne i eliminuje poczucie konieczności stosowania drastycznych diet odchudzających czy głodówek. Aby wprowadzić taki zdrowy sposób odżywiania w życie warto pamiętać o kilku wskazówkach:
spożywanie posiłków co 3-4 godziny. Należy dbać o regularność, która w zdrowym żywieniu jest bardzo ważna.

- najlepszy czas na śniadanie to maksymalnie godzina od czasu obudzenia się

- obiad najlepiej jest spożywać między godziną 12 a 14

- kolacja powinna być zjadania między 18 a 20. Często można spotkać się z opinią, iż później jedzenie kolacji powoduje odkładnie się tłuszczu w naszym organizmie. Nie jest to jednak prawda. Skutkami tak późnego posiłku jest jednak niestrawność i przykre objawy gastryczne.
 
Warto wdrażać w swój codzienny plan dnia taki regularny sposób spożywania posiłków. Może okazać się wtedy iż diety odchudzające, bardzo restrykcyjne czy zabraniające sięgania po ulubione produkty, okażą się niepotrzebne.