W jakim wieku powinniśmy zdecydować się na pierwsze dziecko? Wyniki badań

To nie pierwsze wyniki badań naukowców, którzy za cel wzięli sobie wyliczenie najlepszego wieku na urodzenie pierwszego dziecka. Tym razem profesor psychologii z Uniwersytetu w Kalifornii, Sonja Lyubomirsky przeprowadziła badania na podstawie grupy ponad 7 tys. rodziców z USA pod kątem czerpania z rodzicielstwa satysfakcji, a nie tylko traktowania jako obowiązek. 

Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science" dają do myślenia. Rodzice w wieku 17–25 lat mniej chwalili sobie bycie rodzicem, niż rodzice powyżej 26 lat.

Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi  - mówi Sonja Lyubomirsky. Dodatkowo badania wykazały, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim.

To pokazuje, że wiek 26 lat i więcej jest najlepszy do urodzenia pierwszego dziecka. Właśnie wtedy czerpiemy największą satysfakcję z bycia rodzicem, jesteśmy emocjonalnie gotowi do rodzicielstwa, a także nasza sytuacja finansowa jest stabilna. Co więcej ten wiek zgadza się z zaleceniami ginekologów, którzy rekomendują, żeby zbyt długo nie czekać z zajściem w ciążę, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach coraz więcej par ma problem z bezpłodnością.

Przeczytaj także: "Macierzyństwo to nie maraton", czyli o tym, dlaczego zbyt dużo od siebie wymagamy [OKIEM EKSPERTA]

W jakim wieku urodzisz inteligentne dziecko?

To zagadnienie jest również warte przeanalizowania. Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii na łamach "International Journal of Epidemiology" opublikował badania wykonane na dzieciach w wieku 10-11 lat w trzech rocznikach: 1958, 1970 oraz 2001. Celem tych badań, było sprawdzenie zdolności poznawczych dzieci. Okazało się, że najlepiej wypadły dzieci z roczników 1958 i 1970, których mamy urodziły w wieku 25 - 29 lat. Zaskoczeniem natomiast były maluchy z rocznika 2001: najlepiej poradziły sobie z testami dzieci, których mamy urodziły w przedziale wiekowym od 35 do 40 roku życia. Eksperci podkreślają, że dzieci urodzone w późniejszym wieku są silniejsze i bardziej zdeterminowane do nauki, dzięki czemu uzyskują wyższe wykształcenie i rzadziej rzucają szkołę.

Zdaniem naukowców zależność wynikająca z wpływu późniejszego macierzyństwa na inteligencję dziecka jest związana z tym, że fakt, iż jesteśmy starsi tym bardziej świadomie podchodzimy do macierzyństwa a i decyzja o posiadaniu potomstwa jest bardziej przemyślana. Również nasza dojrzałość i doświadczenie życiowe przekłada się na to jak wychowujemy dziecko. 

Zobacz również: Wypalenie macierzyńskie: która z nas ma odwagę się do tego przyznać? [OKIEM EKSPERTA]

Zobacz także: