W jakim wieku urodzić dziecko?

Najnowsze badania brytyjskich i szwedzkich naukowców są zaskakujące. Chodzi o wiek, w którym kobieta urodzi najmądrzejsze dziecko. Brzmi interesująco, prawda?

Do tej pory panowało powszechne przekonanie, że kobieta pierwsze dziecko powinna urodzić przed trzydziestka. Jednak patrząc na społeczeństwo ta granica na przestrzeni ostatnich lat się przesunęła. Jest to związane z tym, że przyszli rodzice bardziej świadomie podchodzą do macierzyństwa i zanim zdecydują się na urodzenie dziecka chcą zapewnić mu odpowiednie warunki do wychowania. I właśnie takie pary ucieszą najnowsze badania naukowców, których wyniki dają do myślenia. 

Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii na łamach "International Journal of Epidemiology" opublikował badania wykonane na dzieciach w wieku 10-11 lat w trzech rocznikach: 1958, 1970 oraz 2001. Celem tych badań, było sprawdzenie zdolności poznawczych dzieci. Okazało się, że najlepiej wypadły dzieci z roczników 1958 i 1970, których mamy urodziły w wieku 25 - 29 lat. Zaskoczeniem natomiast były maluchy z rocznika 2001: najlepiej poradziły sobie z testami dzieci, których mamy urodziły w przedziale wiekowym od 35 do 40 roku życia.

Również badania szwedzkich naukowców potwierdzają tę tezę. Eksperci podkreślają, że dzieci urodzone w późniejszym wieku są silniejsze i bardziej zdeterminowane do nauki, dzięki czemu uzyskują wyższe wykształcenie i rzadziej rzucają szkołę.

Późniejsze macierzyństwo a inteligencja dziecka

Zdaniem naukowców zależność wynikająca z wpływu późniejszego macierzyństwa na inteligencję dziecka jest związana z tym, że fakt, iż jesteśmy starsi tym bardziej świadomie podchodzimy do macierzyństwa a i decyzja o posiadaniu potomstwa jest bardziej przemyślana.

Również nasza dojrzałość i doświadczenie życiowe przekłada się na to jak wychowujemy dziecko. 

Nie możemy jednak przy tym zapomnieć o ważnej sprawie, a mianowicie ryzyku zachorowania dzieci na różne choroby związanym z późnym macierzyństwem.

A w jakim wieku Wy rodziłyście swoje pierwsze dziecko?