Dlaczego mamy różne terminy porodu?

Termin porodu, niezależnie od metody, którą zastosujesz przy jego wyliczeniu, jest zawsze tylko orientacyjną datą zakończenia ciąży. Lekarze nieprzypadkowo używają skrótu: PTP, co oznacza - prawdopodobny termin porodu. I nic dziwnego, najmniej porodów rozpoczyna się właśnie wtedy. Różnice pomiędzy wyliczoną datą a rzeczywistym początkiem akcji porodowej sięgają dwóch tygodni. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W każdym razie zwykle decydują o tym czynniki niezależne ani od przyszłej mamy, ani od prowadzącego ciążę lekarza ginekologa.

Po pierwsze, czas trwania ciąży jest różny w zależności od tego, czy liczymy go od dnia zapłodnienia, czy też od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W pierwszym przypadku ciąża trwa 266 dni, w drugim aż 280 dni (kiedy cykl kobiety wynosi średnio ok. 28 dni).

Po drugie, utrudnieniem jest indywidualny rozwój płodu. Jedne dzieci dojrzewają szybciej i mogą przyjść na świat w 38 tygodniu ciąży, inne wolniej i rodzą się w 42 tygodniu. Gdy znasz datę ostatniej miesiączki lub datę zapłodnienia, możesz sama obliczyć termin porodu. Jeśli nie prowadziłaś notatek lub masz nieregularny okres, dzień porodu ustali ginekolog podczas USG lub określania wysokości dna macicy. Lekarz może wyliczyć termin porodu na podstawie wielkości macicy lub określenia rozwojowego wieku płodu. Stopień rozwoju dziecka ginekolog sprawdza podczas USG. Najbardziej precyzyjne jest badanie ultrasonograficzne wykonywane już w pierwszym trymestrze. Ustalenie terminu porodu jest konieczne. Wtedy mama wie, czy malec nie jest w brzuszku za długo. Pod koniec ciąży maleje bowiem wydolność łożyska, chroniącego płód. Może to źle wpłynąć na stan maleństwa.

Czy wiesz, że: 

  • tylko 5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie, 
  • 30 proc. dzieci rodzi się wcześniej, a większość przychodzi na świat po terminie, 
  • dziewczynki mieszkają w brzuchu mamy średnio o dzień dłużej niż chłopcy, 
  • ciąża mnoga trwa krócej niż pojedyncza - zwykle 37 tygodni, 
  • na długość ciąży nie wpływa ani wiek rodzącej, ani jej waga, wzrost, rasa czy klimat, w jakim mieszka przyszła mama.

Oblicz datę porodu:

Metoda 40 tygodni
Podstawą obliczeń jest data pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dodajemy do niej po prostu 40 tygodni. Trudności w stosowaniu tej metody pojawiają się wtedy, gdy kobieta ma problemy ze wskazaniem dokładnej daty ostatniej miesiączki lub określeniem długości średniego cyklu miesiączkowego. Są kobiety, które prowadzą staranne zapiski z tym związane, ale większość przyszłych mam nie przywiązuje wagi do dat i po prostu nie pamięta, kiedy miała ostatni raz miesiączkę. Sytuacja komplikuje się także, gdy w początkowym okresie trwania ciąży pojawiają się skąpe plamienia, przypominające krwawienia miesiączkowe. Odpowiedź na pytanie o datę ostatniej miesiączki jest wówczas, ze zrozumiałych względów, niezwykle trudna.

Wyczuwanie ruchów dziecka
Ruchy dziecka wyczuwane są przez matkę ok. 20 tygodnia. Kobieta, która rodzi po raz pierwszy, do tej daty dodaje 20 tyg. lub 140 dni. Wieloródki ruchy maleństwa wyczuwają już w 18 tyg. Do tej daty dodają 22 tyg. lub 154 dni.

Data zapłodnienia
Wystarczy odjąć od niej 7 dni, następnie 3 miesiące i dodać 1 rok. Niestety, sposób ten nie sprawdza się, gdy przyszła mama często się kocha. Trudno będzie wtedy ustalić dokładną datę zapłodnienia.

Metoda Naegelego
Do wyliczeń wykorzystuje się datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przy 28-dniowym cyklu dodaje się do niej 7 dni i rok, a następnie odejmuje 3 miesiące. Jednocześnie przy cyklach krótszych lub dłuższych dodaje się lub odejmuje różnicę dni pomiędzy nimi a cyklem 28-dniowym. Oznacza to, że kobieta z cyklem 26-dniowym do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje nie 7, a 9 dni. Natomiast kobieta z cyklem 32-dniowym, dodaje - zamiast 7 - 3 dni.

Autor: Agata Opala

Konsultacja: lek. med. Robert Matusiak, ginekolog położnik, I Klinika Położniczo-Ginekologiczna AM w Warszawie