Gdy paznokcie u stóp są zdrowe i mają prawidłowy kształt – wystarczy wizyta u pedikiurzystki, kremy pielęgnacyjne na stopy i ładny kolor lakieru. Gdy pojawiają się problemy z nierówno rosnącą płytką czy wrastającymi paznokciami – trzeba odwiedzić sprawdzonego podologa. Kiedy jednak walczymy z onycholizą – pomogą tylko specjalne terapie. 

Jak wygląda onycholiza? Płytka paznokciowa odchodzi od łożyska i pomiędzy nimi tworzy się wolna przestrzeń. Czasem płytki zrastają się samoistnie, niestety często konieczne są specjalne zabiegi łączące obie warstwy. Nie można pozostawić oddzielenie się płytki od łożyska samemu sobie, ponieważ w wolnej przestrzeni zbierają się zanieczyszczenia, a to sprzyja zakażeniom i rozwojowi bakterii.  

Dlaczego czasami oddziela się płytka paznokcia od łożyska? Przyczyny mogą być różne. Bywa, że to po prostu uwarunkowania genetyczne, ale zdarza się, że za onycholizą stoi niedobór witamin, choroby przewlekłe, łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne, łuszczyca, a nawet liszaj płaski. Oddzielenie się płytki od łożyska może być również skutkiem urazu mechanicznego - uderzenia, podważenia płytki paznokcia, uczulenia, kontaktu z środkami chemicznymi, długotrwałego moczenia, lub noszenia niedopasowanego obuwia. 

Leczenie tego schorzenia polega na oczyszczeniu nieprzylegającej płytki paznokciowej za pomocą odpowiednich frezów i jednoczesnym pobudzeniu łożyska. Wykonuje się masaże szczoteczką, mezoterapię oraz delikatne zranienie łożyska tak, aby pobudzić je tym samym do regeneracji. Kolejnym etapem jest uaktywnienie i nawilżenie łożyska paznokcia i w tym procesie pomagają odpowiednio dobrane preparaty. Sprawdza się stymulujący odbudowę płytki oraz nawilżający i regenerujący łożysko OnlyPlasma Pharm Foot. Stosujemy go pod kontrolą podologa. Terapia ta stosowana jest także na paznokciach dłoni.  

Kurację można uzupełnić dodatkowo tynkturą SILVER BOOSTER PHARM FOOT z mikrosrebrem, o działaniu antybakteryjnym i antymikrobowym. Ma ona w składzie nie tylko mikrosrebro, ale też olejki z drzewa herbacianego, goździkowy, lawendowy, ekstrakty z rozmarynu, prawoślazu, szałwii, wierzby i cytryny, dzięki czemu działa odkażająco i łagodząco. Aby z kolei wzmocnić płytkę paznokcia można zastosować COLLAGEN POWER PHARM FOOT- serum kolagenowe do regeneracji łożyska i zniszczonej płytki. Wspomaga ono regenerację naskórka i odnowę skóry wokół paznokcia, a dodatkowo ma właściwości antyseptyczne i antymikrobowe. Serum zawiera takie składniki aktywne jak: kolagen, olejek z drzewa herbacianego, olejek makadamia, olejek arganowy, olejek migdałowy, ekstrakt z nagietka i gliceryna. 

Zobacz także:

Jeżeli nie mamy kłopotów z oddzielaniem się płytki od łożyska, zawsze warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry stóp. Idealne do pielęgnacji są kremy z mocznikiem. Mają one fantastyczne działanie nawilżające i zmiękczające skórę. Warto, by stężenie mocznika było wysokie, nawet 15-20 procentowe. Skóra na stopach lubi też pantenol i alantoinę, które łagodzą podrażnienia oraz regenerującą witaminę A i C. Uelastycznieniu sprzyja kolagen, a odżywieniu miód manuka, naturalne masła (n.p.: shea, karite) oraz wyciągi roślinne i naturalne oleje. 

A kiedy skóra na stopach jest odżywiona i nawilżona, a paznokcie gładkie i zadbane – możemy myśleć już tylko o pięknym pedikiurze i ulubionych sandałkach.