Najgorsza pora na poród

Czy pora dnia lub nocy, w której rodzi się dziecko, ma znaczenie dla jego zdrowia? Albo dla samopoczucia rodzącej kobiety? Sprawdzili to badacze z Uniwersytetu w Teksasie, którzy dokładnie przeanalizowali prawie 25 tysięcy nieplanowanych wcześniej porodów w Wielkiej Brytanii. Wnioski? Godzina porodu nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia i rozwoju dziecka, nie wpływa też na stan matki. Przy okazji jednak naukowcy dokonali ciekawego odkrycia.

Kiedy lepiej nie rodzić?

Naukowcy, którzy analizowali porody, pracowali po 12 godzin na dwie zmiany. Z czasem zauważyli, że po długim czasie pracy umykało im coraz więcej szczegółów dotyczących zdrowia rodzących kobiet i noworodków. Zainteresowali się więc związkiem pomiędzy czasem porodu a... zmęczeniem lekarza przyjmującego poród. Udowodniono, co w końcu jest oczywiste, że wraz ze wzrostem zmęczenia lekarza spada jego uważność, a tym samym nie jest on w stanie tak dobrze zająć się ciężarną, jak na początku swojego dyżuru. Zatrważające, że po 10 godzinach pracy lekarza ryzyko utraty zbyt dużej ilości krwi przez rodzącą kobietę wzrasta o 30%!

Co więc zrobić, by zapewnić sobie jak najlepszą opiekę? O ile nie planujemy cesarskiego cięcia, nie możemy wybrać konkretnej godziny, w której zacznie się poród. Może jednak warto umówić się z położną, która poświęci nam maksimum uwagi?