Kiedy tracimy zainteresowanie seksem?

Podniecają nas przeróżne rzeczy, od totalnie nietypowych jak męska arogancja po tatuaże, zapach czy budowę ciała. Jednak na jak długo wystarcza, zwłaszcza kobietom, takich podniet?

Cóż, wygląda na to, że jeśli związek trwa od co najmniej roku, rzadko co na nas działa. Wręcz przeciwnie – według najnowszych badań, kobiety tracą zainteresowanie seksem mniej więcej po 12 miesiącach bycia razem.

Przebadano bardzo dużą grupę 4839 mężczyzn oraz 6669 kobiet w wieku od 16. do 74. roku życia i udowodniono, że obie płci z wiekiem męczą się seksem i tracą nim zainteresowanie, choć kobiety w związkach nudzą się znacznie szybciej niż faceci.

Dodatkowo, prócz granicy 12 miesięcy w związku, seks przestaje kręcić kobiety, które mają dzieci w wieku poniżej pięciu lat lub/i urodziły dziecko w ciągu ostatniego roku.

„To może być pokłosie pierwotnego kobiecego instynktu opiekowania się rodziną, faktu pojawiania się nowych stresów każdego dnia i zmiany fokusu – uwagę kobiety przekierowują na dziecko, na czym cierpi ich życie seksualne.”, mówią psychologowie odpowiedzialni za badania z Uniwersytetu Southampton.

Dodatkowo, seks traci na wartości (u kobiet i mężczyzn), jeśli między partnerami zanika emocjonalna bliskość, występują problemy komunikacyjne i zdrowotne.  

Menopauza wpływa na jakość seksu?

U kobiet utrata zainteresowania seksem przypada najczęściej między 55. a 64. rokiem życia, u mężczyzn między 35. a 44.

Nie ma też dowodów, że menopauza wpływa na brak ekscytującego życia seksualnego. Kobiety jednak są dwa razy bardziej narażone na zmniejszone libido. Panie biorące udział w badaniu często przyznawały też, że nie czerpią satysfakcji z uprawiania seksu (dwie na pięć kobiet), co według ekspertów może być spowodowane stresem i presją w pracy i w domu.

Jeśli wierzyć tym badaniom, mamy dość duży problem z libido w stałych związkach, nie sądzicie?