Kiedy jest Halloween?

Halloween to święto, które z roku na rok jest coraz częściej obchodzone w Polsce. Nazwa Halloween powstała z angielskich słów "all hallows eve" (wigilia wszystkich świętych). Kiedy w tym roku jest Halloween?

Halloween wypada dokładnie na dzień przed Świętem Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Dzień później, 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, zaś 2 listopada - Dzień Zaduszny.

Do Polski Halloween dotarło w latach 90-tych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie co roku jest obchodzone bardzo hucznie. Przed domami mieszkańcy ustawiają lampiony z wydrążonej dyni i zapalają w środku świecie. Nie brakuje również dekoracji ze sztucznych pajęczyn, nietoperzy, pająków. Najmłodsi przebierają się w stroje halloweenowe i odwiedzają sąsiadów z koszyczkiem lub innym pojemnikiem, np. w kształcie dyni i zachęcają do podarowania im słodkości w rytm zabawy: "cukierek albo psikus" (ang. trick-or-treating). Ten zwyczaj ma odniesienie do starych obrzędów, podczas których Celtowie słodyczami obłaskawiali złe duchy.  Sąsiedzi zazwyczaj częstują cukierkami, żeby uchronić się przed psikusami dzieci. Tego dnia na ulicach i w blokach nie brakuje dzieciaków przebranych za wiedźmy, duchy, zjawy czy inne postaci, które mają na celu przestraszać innych.

Kiedy jest Halloween: jaki to dzień w 2022?

W 2022 roku Halloween wypada w poniedziałek 31 października. Poprzedzający weekend jest doskonałą okazją do wyprawienia imprezy halloweenowej, jeśli oczywiście obchodzicie to święto.

W związku z tym, że następnego dnia (wtorek) wypada Wszystkich Świętych, część z nas będzie w rozjazdach i nie będzie miało okazji świętować Halloween lub pojedzie do rodziny, gdzie może hucznie obchodzić to święto.

Halloween: co to za święto?

Wiele osób, zwłaszcza starsze pokolenie nie może przekonać się do święta Halloween. Nasze babcie i dziadkowie często pytają: dlaczego obchodzicie akurat Halloween a nie nasze słowiańskie "dziady". Przypomnijmy, że Słowianie w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzili swoje święto "dziadów". Polegało ona na nawiązywaniu relacji z duszami przodków. Jednym z obrzędów było karmienie dusz. Jak to się odbywało? Otóż na cmentarzach jak i w domach wyprawiano ucztę podczas której część posiłków przeznaczano dla dusz zmarłych. Zrzucano je na grób lub podłogę.

Początków Halloween dopatruje się w obchodzonym w północnej Europie święcie Samhain, którego nazwa oznacza koniec lata, a data wypadała właśnie na dzień 31 października. Wierzono wówczas, że na ziemię zstępowały duchy zmarłych w ostatnim roku. Aby bronić się przed nimi przed domami wystawiano pokarm dla duchów, gaszono światła, żeby pokazać, że w domu nikt nie mieszka.

Inna teoria na powstanie święta Halloween sięga do rzymskiego święta na cześć Pomony, etruskiej nimfy, która jako bogini ogrodów i sadów została następnie włączona do rzymskich wierzeń.

Halloween: jak obchodzić ten dzień?

W związku z tym, że Halloween jest w Polsce coraz bardziej popularne, główne nakręcane przez sklepy, które z roku na rok oferują coraz więcej produktów związanych z Halloween: przebrania dla dzieci, maski, peruki, świeczki, lampiony w kształcie dyni, akcesoria do przebieranek, święto to zakorzenia się w naszej kulturze.

  • Przygotowanie lampionu z dyni

Podstawowym symbolem Halloween jest dynia. Już na kilka dni przed świętem rodziny wspólnie robią dyniowe lampiony. Trzeba przyznać, że gotowe lampiony wyglądają niezwykle okazale i pięknie zdobią nasze tarasy, balkony i przestrzenie wokół domów. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku zrobić taki lampion:

  • Zabawa na Halloween dla dzieci

Jeśli masz dzieci, to najpopularniejszą zabawą będzie "cukierek albo psikus". Zbierz kilkoro dzieci, które się znają i zachęć do zabawy. Dzieci powinny wczuć się w klimat Halloween i wybrać sobie odpowiednie przebrania.

Na sklepowych półkach i w sieci nie brakuje pomysłów na halloweenowe przebrania. Wiedźma, czarownica, pająk, kościotrup, kot, dynia - pomysłów jest wiele. Dziecko niech wybierze przebranie, w którym będzie się czuło najlepiej, a raczej najstraszniej :)

Przebrane dzieci pukają z pojemniczkiem do sąsiadów i mówią: "Cukierek albo psikus". Po całej akcji możecie być pewni, że zapowiada się wielkie obżarstwo.

Zobacz pomysły na przekąski na Halloween, które z pewnością będą świetnym uzupełnieniem imprezy halloweenowej dla dzieci:

  • Halloweenowe SPA

Jeśli marzysz, żeby w tym dniu mieć święty spokój i akurat twoje dziecko zostało zaproszone do znajomych na imprezę halloweenową, mamy dla ciebie świetny pomysł. Zrób sobie domowe SPA, na przykład z halloweenowymi gadżetami. Duchy, dynie, wampiry, pająki, nietoperze - kolekcja Halloween 2022 od marki Lush pełna jest upiornych gadżetów kosmetycznych, które rozpieszczą cię od stóp do głów.

W galerii poniżej znajdziesz kosmetyki halloweenowe do domowego SPA: