Kiedy dzieci nie powinny oglądać telewizji?

Dziecko wpada w histerię, płacze, krzyczy i rzuca się na podłogę, kiedy wyłączasz telewizor albo w ogóle nie zgadzasz się na obejrzenie bajki - znasz to? Okazuje się jednak, że nie pozwalając dziecku na spędzenie kolejnych kilkunastu minut przed telewizorem, w rzeczywistości możesz pomóc mu wypocząć i uporać się ze stresem. Dotyczy to zwłaszcza oglądania telewizji wieczorami, tuż przed snem. Najnowsze badania naukowców z Penn State College w Pensylwanii udowadniają, że czas spędzany przed ekranem telewizora przed pójściem do łóżka ma bezpośredni wpływ na powstawanie zaburzeń snu, zmęczenie o poranku, a nawet nieprawidłowy przyrost masy ciała.

Oglądanie telewizji wieczorem - skutki

Naukowcy przeanalizowali zwyczaje związane ze snem i korzystaniem z mediów u 234 dzieci w wieku od 8 do 17 lat. Wyniki nie zaskakują: dzieci, które oglądały telewizję albo grały w gry komputerowe tuż przed pójściem spać, spały o ok. 30 minut krócej niż te, które nie używały żadnych elektronicznych urządzeń. Z kolei dzieci, które korzystały z komputera lub komórki, będąc już w łóżku, spały aż o godzinę krócej i były bardziej narażone na nocne wybudzanie niż pozostałe.

Jakie wnioski powinniśmy z tego wyciągnąć? Jest wiele edukacyjnych, wartościowych gier i aplikacji dla dzieci i nie chodzi wcale o to, by całkowicie zakazać najmłodszym korzystania z mediów. Ważne jednak, aby ustalić granice i się ich trzymać. Pokażmy dzieciom, że ich zdrowie i wypoczynek są ważniejsze niż zaliczenie kolejnego poziomu w popularnej grze.